تاریخ خبر :1401/12/04
مدیریت، حفظ و نگهداری آرامستانها در شهرها بر عهده شهرداری ها است.

یکی از واحدهای زیرمجموعه معاونت خدمات و ایمنی شهری، واحد آرامستان می باشد. مدیریت و حفظ و نگهداری آرامستانها در شهرها بر عهده شهرداری ها است.

معاونت خدمات و ایمنی شهری شهرداری خمین در خصوص واحد آرامستان، گفت: یکی از واحدهای زیرمجموعه، واحد آرامستان می باشد. مدیریت و حفظ و نگهداری آرامستانها در شهرها بر عهده شهرداری ها است به جزء بقاع متبرکه مانند امامزاده ابوطالب (ع) که با اداره اوقاف و امور خیریه است، بقیه آرامستانهای شهر در محدوده و خارج از محدوده شهر به عهده شهرداری و زمین‌های آرامستانها هم در تملک و مالکیت شهرداری خمین است.

وحید قاسمی افزود: در سنوات گذشته، آرامستان گلزار شهدا را داشتیم که متوفیان و شهدای گرانقدر در این قطعه دفن می شدند که این آرامستان در محدوده شهر و نزدیک منازل شهروندان بود و برگزاری مراسمات خاکسپاری، سوم و هفتم متوفیان در آن آرامستان و همچنین مسائل بهداشتی باعث شد بر اساس مصوبات، شهرداری اقدام به جابجایی آرامستان کند.

وی اضافه کرد: زمین کنونی باغ رضوان به مساحت 40 هکتار از ادارات منابع طبیعی و جهاد کشاورزی اخذ شد و در آن مرکز، تأسیساتی مانند غسالخانه، مسجد، حجار ساخته شد و آرامستان از گلزار شهدا به باغ رضوان منتقل شد. متأسفانه این جابجایی و نقل مکان در ابتدای امر مورد قبول برخی از افراد واقع نشد، ولی با تلاشهای انجام گرفته و با توجه به هزینه ها و ساخت و سازهایی که در آن قطعه ها انجام شد؛ مردم در حال حاضر رغبت بسیار مناسب و بهتری جهت تدفین متوفیان در باغ رضوان دارند.

ایشان ادامه داد: موضوعی که بایستی در اینجا به آن اشاره کنم، این است که در زمانی که آرامستان گلزار شهدا فعال بود برخی از افراد سودجو در زمان دفن میت در محل حاضر می شدند و با دریافت وجه از اقوام میت به آنها قول و مساعدت رزرو قبر در کنار قبر متوفیان می دادند و در حال حاضر این افراد به شهرداری مراجعه می کنند که با توجه به مصوبات موجود، شهرداری فقط مجاز به دفن پدر و مادر شهدای گرانقدر در قطعه ای که جدیداً در گلزار شهدا ساخته شده، هستند وگرنه در هیچ نقطه ای از گلزار شهدا شهرداری اجازه دفن را ندارد. در صورتی که فردی قبری خریداری کرده مسئولیتی متوجه شهرداری نیست و شهرداری نمی تواند هیچ شخصی را به جزء پدر و مادر شهدا در آرامستان گلزار شهدا دفن کند.

قاسمی خاطرنشان ساخت: آرامستانها در 4 سال گذشته به وسیله پیمانکار مدیریت، حفظ و نگهداری می‌شوند و کلیه عملیات موجود مانند انتقال متوفی از بیمارستان یا منازل به سردخانه آرامستان و همچنین مراسم کفن و دفن توسط پیمانکار مجرب انجام می‌شود و تاکنون نارضایتی از واحدهای آرامستان گزارش نشده است. تنها در برخی مواقع تداخل تدفین‌ها است که ممکن است چند مورد متوفی وجود داشته باشد که این تداخلات باعث نارضایتی جزئی شهروندان شود.

او افزود: باید خدمت شهروندان محترم عرض کنم که در خصوص هزینه‌های آرامستان دو راهکار وجود دارد؛ یکی اینکه خودشان شخصاً تمام مواد و وسایل موردنیاز کفن و دفن را تهیه کنند و دوم اینکه به تعرفه عوارض‌های مصوب شورای شهر مراجعه کنند و هزینه‌ها را آنجا چک کنند تا هزینه اضافی از شهروندان دریافت نشود.

معاونت خدمات و ایمنی شهری شهرداری خمین اظهار داشت: در حال حاضر در باغ رضوان عملیات پیش فروش قبر مهیا است و شهروندان می‌توانند به شهرداری مراجعه کنند، در صورتی که متوفی درجه یک ایشان در آرامستان باغ رضوان دفن شده باشد، اما بی‌ضابطه اجازه فروش و خرید وجود ندارد. بستگان درجه یک متوفی می توانند به شهرداری مراجعه کنند و در حد یک یا دو قطعه قبر پیش خرید بکنند که این قبرها به نام شخص خریدار از سمت شهرداری سند صادر می شود و تحویل ایشان داده می‌شود و این قبر در آینده فقط مورد استفاده این افراد قرار بگیرد. 

ایشان بیان کرد: یکی دیگر از موارد، قبرهای پیش خرید و پیش فروش شده سنوات گذشته است. متأسفانه قبر به صورت خاکی رها شده که هم منظره و چهره آرامستان را نامطلوب کرده و هم در صورت نیاز به استفاده از قبر توسط خریدار با توجه به عدم وجود مشخصه قابل رؤیت دچار مشکل خواهد شد؛ لذا درخواست ما از شهروندان محترم این است در صورتی که قبر پیش خریدی در آرامستان باغ رضوان انجام دادند در اسرع وقت مراجعه کنند و نسبت به سیمانکاری قطعه خریداری شده جهت جلوگیری از نفوذ و ورود آب به قطعه قبر و همچنین کارگزاری یک قطعه سنگ کوچک به نام خودشان اقدام کنند تا در آینده دچار مشکل نشوند.

قاسمی یادآور شد: همچنین با توجه به اینکه ممکن است در آینده موضوع بازار سیاه خریدوفروش قبر به وجود آید، قبر اختصاصی است و فقط مختص خریدار آن است و قابلیت فروش نخواهد داشت و هر متوفی که دفن می شود حداکثر یک الی دو قبر اجازه پیش خرید وجود دارد و بیشتر از آن اجازه نخواهیم داشت.

ایشان تأکید کرد: یکی از خواسته‌های ما از شهروندان این است که بر سر مزار متوفیان خود از قرار دادن گلدان، مجسمه و المان خودداری کنند و هیچگونه گلدان و گلی قرار ندهند، چون شهرداری در بین ردیف ها فضای کافی برای کاشت درخت و نهال قرار داده و در صورت نیاز می توانند به کاشت نهال و درخت در مکانهای مشخص شده اقدام کنند.

او ادامه داد: یکی دیگر از خواسته‌های ما از شهروندان این است که اگر به گلزار شهدا مراجعه کنند حتماً مشاهده کرده‌اند که هیچگونه نظمی در کارگزاری سنگ قبور وجود ندارد و برخی از قبور، سنگ‌های آنها بلند، کوتاه و گود هستند که این عملیات در باغ رضوان جلوگیری شده و حتی در دوران کرونا از قرار دادن سنگ‌ها بالاتر و یا پایین تر از سطح پیاده‌روها جلوگیری به عمل آمده که نظم بسیار خوب و قابل تحسینی دارد، لذا از اصرار بر قرار دادن سنگ بالاتر و پایین تر از معیار تعیین شده جلوگیری بعمل آمده است.

قاسمی افزود: یکی از خواسته‌های برخی از شهروندان در خصوص قبرهای دو طبقه است که در دست بررسی است و نیاز به مجوز دارد. قطعه ای در آرامستان داریم که قابلیت تبدیل شدن به قبر دو طبقه را دارد و هیچ مشکلی وجود ندارد و ما می توانیم این قبرها را به صورت دو طبقه استفاده کنیم، ولیکن در حال حاضر نیاز به مصوبات موردنیاز و اخذ مجوزات لازم دارد.

او ادامه داد: طرح جامع آرامستان تهیه شده و قبر خانوادگی نیز در آن پیش بینی شده است که نیاز به سرمایه‌گذار دارد، چون قبرهای خانوادگی دارای بناهای خاصی هستند و با هزینه بالا ساخته می‌شوند و باید نیازسنجی کنند و بعد از نیازسنجی اقدام به ساخت آن مقبره و تأسیسات موردنیاز بکنند و هر قطعه را بفروشند. ضمناً قطعات بر اساس تعداد خانوار متفاوت است و از نظر طراحی مصوبات گرفته شده و فقط نیاز به سرمایه گذار دارد.

ایشان اذعان داشت: شهرداری دو دستگاه آمبولانس دارد که با توجه به نیازهای شهر و تعداد متوفیان و جمعیت شهر، تعداد خوب و مناسبی است.

نظرات
برای این مطلب تاکنون نظری درج نشده
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
پست الکترونیک نمایش داده نمیشود
نظر شما
 
در تصویر چه عبارتی نوشته شده

ارتباط با ما

نشانی: استان مرکزی، خمین، بلوار بهشتي -روبروي فرمانداري
کد پستی : 13168-38818
تلفن :46333433-46342954-
نمابر : 46333306
ایمیل: khomeincity@yahoo.com
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری خمین می باشد
fara portal