تاریخ خبر :1401/10/21
بیش از 92 درصد آب فضای سبز از آب شرب شهری جداسازی شده است

یکی از واحدهای بسیار حساس و کاربردی معاونت خدمات و ایمنی شهری، واحد تأسیسات است که این واحد شامل دو بخش آب و برق شهرداری می‌باشد.

معاونت خدمات و ایمنی شهری شهرداری خمین در رابطه با واحد تأسیسات شهرداری، گفت: یکی از واحدهای بسیار حساس و کاربردی معاونت خدمات و ایمنی شهری، واحد تأسیسات است که این واحد شامل دو بخش آب و برق شهرداری می‌باشد. 

وحید قاسمی افزود: اولین مورد واحد تأسیسات، وضعیت آب موردنیاز شهرداری است. با توجه به گستردگی و وسعت زیاد فضای سبز شهر خمین که بیش از 98 هکتار فضای سبز دارد، نیاز آبی برای تأمین آب و آبیاری درختان فضای سبز بسیار بالاست و تأمین آب با 5 حلقه چاه انجام می‌شود.

وی اضافه کرد: چاه‌های آب شهرداری شامل چاه‌های (شهریار، خودکفایی، ولی‌عصر، سبزیکار، مدرس، خیابان جهاد و چاه جنگل) می‌باشد که تأمین آب آبیاری فضای سبز را انجام می‌دهند.

ایشان ادامه داد: همه چاهها از طریق یک خط لوله به هم متصل هستند و وارد مخزنی که در کوه بوجه قرار دارد، می‌شود و جهت تأمین فشار آب در ارتفاع واقع شده است. این مخازن شامل دو مخزن 500 مترمکعبی است که می‌توانند فشار بسیار خوبی در شبکه آب فضای سبز ایجاد کنند. ضمناً در خصوص تأمین آب بیش از 92 درصد آب مورد نیاز فضای سبز از آب شرب شهری جداسازی شده است و حدود 8 درصد آب موردنیاز فضای سبز از طریق اداره آب‌وفاضلاب و آب شرب تأمین می‌شود. 

دکتر قاسمی اظهار داشت: در سالهای 1397، 98 و 99 بسیاری از فضاهای سبز سطح شهر بدون ضابطه به آب شرب شهری وصل بودند که باعث نارضایتی شهروندان و همچنین اداره آب‌و‌فاضلاب شده بود و معاونت خدمات شهری و کارشناسان محترم اقدام به ساماندهی انشعابات آب فضای سبز نمودند از انشعابات آبی که از آب شرب استفاده می‌کردند و 42 فقره کنتور آب نو خریداری و در مسیر ورود آب به پارک ها نصب شد. 

وی یادآور شد: با توجه به فاصله زیاد اکثر پست‌ها نسبت به لوله‌های آب فضای سبز، بالاجبار از آب شرب استفاده کردیم و به خاطر فاصله زیاد بررسی انجام و مشاهده گردید اگر از آب شرب استفاده کنیم هزینه کمتری برای شهرداری خواهد داشت و همچنین با توجه به طولانی بودن مسیر، افت فشار در لوله‌ها ایجاد می شود و در طولانی مدت و حدود 5 سال دیگر با وضعیتی که آب شرب شهر دارد، بایستی آب کلیه پارک‌ها و فضاهای سبز را از آب شرب جداسازی کنیم و به همه آنها آب فضای سبز اختصاص دهیم.

معاونت خدمات و ایمنی شهری شهرداری خمین در ادامه گفت: در خصوص آبیاری شاید بسیاری از شهروندان از این موضوع اطلاعی نداشته باشند. همانطور که عرض کردم بیش از 92 درصد آب فضای سبز از آب شرب جداسازی شده، هرچند حساسیت شهروندان بویژه در خصوص هدر رفت آب در فضای سبز بجا است. با توجه به اینکه عملیات آبیاری و عملیات داشت و نگهداری فضای سبز توسط پیمانکار انجام می‌شود، ممکن است در برخی ساعات روز در اثر سهل‌انگاری کارگران فضای سبز مقداری آب هدر رود که این هدر رفت باعث ایجاد مشکلاتی می‌شود. اول اینکه هدر رفت آب مشکل شرعی دارد و دوم اینکه این هدر رفت باعث می‌شود آب به داخل خیابان و معابر سرایت کند و باعث مشکلات ترافیکی و تصادفات بویژه برای راکبین موتورسیلکت‌ها خواهد شد، لذا از شهروندان محترم درخواست داریم در صورتی که هدررفت آبی را در نقطه ای از شهر مشاهده کردند، می توانند با سامانه 137 تماس بگیرند و موضوع هدررفت آب را به شهرداری اطلاع دهند تا در اسرع وقت نسبت به رفع مشکل اقدام کنند.

وی توضیح داد: یکی دیگر از معضلات آب فضای سبز، استفاده بی مورد از آب توسط برخی شهروندان است مانند شست و شوی اتوبوس و ماشین با استفاده از آب فضای سبز که این موضوع از نظر قانون و شرعی کار درستی نیست و در صورت مشاهده، ضمن هماهنگی به عمل آمده با دادستان و پلیس راهنمایی و رانندگی موضوع از طریق مراجع قضایی و پلیس راهنمایی و رانندگی پیگیری می‌شود و برخورد لازم با متخلف صورت خواهد گرفت، لذا از شهروندان درخواست داریم به هیچ وجه از آب فضای سبز استفاده نامتعارف انجام ندهند.   

ایشان بیان کرد: به منظور تأمین آب درختان حاشیه شهر و حاشیه خیابان و معابر با توجه به اینکه امکان لوله کشی و استفاده از سیستم های تحت فشار وجود ندارد با استفاده از چند تانکر آبیاری انجام می شود و آبیاری درختان با توجه به اینکه در سنوات مختلف شهرداری اقدام به کشت درختان متفاوت نموده است  و هر درختی هم نیاز آبی خودش را دارد، معمولاً درختان جوان نسبت به درختان مسن و پیر به خاطر حساسیت و رشد زیاد نیاز آبی بالاتری دارند و شهرداری بایستی به مسئله نیاز آبی توجه ویژه داشته باشد؛ لذا با استفاده از تانکر نسبت به آبیاری درختان حاشیه خیابان و معابر اقدام می شود و نیازآبی را برآورده می کند.

قاسمی در ادامه اذعان داشت: در چند سال گذشته علیرغم داشتن چند چاه فضای سبز، متأسفانه برخی از چاهها مانند چاه خیابان جهاد و چاه خودکفایی به طور کامل خشک شدند و آب بسیار کمی موجود است. با توجه به شرایط و گستردگی فضای سبز شهر خمین حداقل به 45 تا 50 لیتر بر ثانیه آب نیاز داریم تا بتوانیم شادابی و طراوت فضای سبز را حفظ کنیم، ولی متأسفانه آب فضای سبز از این مقدار کمتر است. با توجه به پیگیریهای بعمل آمده و حفر چاههای مختلف در حال حاضر میزان آب حدود 25 الی 30 لیتر بر ثانیه است که با این میزان هرچند می توانیم فضای سبز را حفظ کنیم، ولیکن آن شادابی و طراوت را که بایستی داشته باشد، مطمئناً نخواهد داشت.

وی عنوان کرد: در سال جاری با همکاری مهندس احمدی شهردار محترم و اخذ مجوز جابجایی چاه خودکفایی اقدام به جابجایی آن چاه شد که انشاءالله تا آغاز فصل بهار نسبت به تجهیز چاه و انتقال تأسیسات به چاه و بهره برداری از آن اقدام خواهد شد تا بتوانیم میزان آب فضای سبز را بالا ببریم و مقدار آب بالاتری را به فضای سبز تزریق کنیم.

ایشان ادامه داد: هزینه های جداسازی آب در سالهای 1384 و 85 با مبلغی حدود 300 میلیون تومان انجام شده که از تأمین بودجه توسط شهرداری و بخشی نیز از طریق دولت و استانداری تأمین شده است. البته در آن سال، 60 درصد کار انجام شد و در سنوات گذشته و در طی 4 الی 5 سال گذشته به تناسب بودجه هایی که از طریق دولت به شهرداری ها تخصیص داده شد و اعتبارات بودجه ای که مصوب گردید بخش دیگری از کار مانند پارک های 72 تن، محله شهرک معلم و انتهای بلوار شهید صدوقی از طریق جداسازی، عملیات جداسازی آب شرب از فضای سبز انجام شده است که این میزان به 92 درصد رسیده است.

معاونت خدمات و ایمنی شهری شهرداری خمین گفت: در مجموع هزینه های تأمین آب شهرداری بسیار بالا است و با توجه به کمبود میزان آب، شهرداری در برخی سنوات ضمن تقدیر و تشکر از اداره آب و فاضلاب و مسئولین مربوطه که چاه پایین بند را به صورت موقت به شهرداری واگذار نمودند و با توجه به آب دهی بسیار خوبی که دارد، توانستیم در زمان اوج مصرف که از 20 خرداد لغایت 20 شهریورماه است میزان قابل توجهی آب تأمین و در اختیار فضای سبز جهت حفظ و نگهداری و شادابی قرار دهند.

او افزود: در حال حاضر شهرداری خمین کارشناس تأسیسات آب ندارد و کار توسط کارشناسان فضای سبز انجام می شود و دارای یک لوله کش تأسیسات فعال و مجرب است که می تواند نواقص را برطرف کند تا از هدررفت آب جلوگیری شود.

ایشان بیان کرد: شهرداریها با کمبود نیروی تخصصی مواجه هستند از جمله نیروی تخصصی آب، فضای سبز و یکی از مسائلی که می توان به آن توجه کرد کمبود نیروهای مجرب، متخصص و علمی رشته های فضای سبز است.  
نظرات
برای این مطلب تاکنون نظری درج نشده
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
پست الکترونیک نمایش داده نمیشود
نظر شما
 
در تصویر چه عبارتی نوشته شده

ارتباط با ما

نشانی: استان مرکزی، خمین، بلوار بهشتي -روبروي فرمانداري
کد پستی : 13168-38818
تلفن :46333433-46342954-
نمابر : 46333306
ایمیل: khomeincity@yahoo.com
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری خمین می باشد
fara portal