تاریخ خبر :1401/10/04
نشست بازآفرینی شهری برگزار شد

نشست تخصصی بازآفرینی شهری ( آموزه های زلزله بم به مناسبت سالگرد وقوع زلزله بم) با حضور دکتر استادی؛ نماینده دفتر ستاد ملی شرکت بازآفرینی شهری ایران، دکتر جوشایی ؛ سفیر بازآفرینی شهری شهر بم، مهندس انعامی؛ مدیرکل راه و شهرسازی استان مرکزی، شهردار خمین و فرماندار خمین در سالن جلسات فرمانداری برگزار شد.

جوشایی سفیر بازآفرینی شهری گفت: حضور من به واسطه رنج و بار سنگین و سختی هایی است که در زندگی حادث شد. وقتی می گویم سخت، صدای شکستن همه استخوان هایم در جمجمه می پیچد. پیام من را به خاطر بسپارید و اگر شهرتان در بافت فرسوده است بدانید زلزله با آن چه کار می کند. حادثه خانه را خراب نمیکند بلکه همه زندگی را خراب میکند. ما در آستانه دهه دوم زلزله بم هستیم و هنوز داریم تبعات زلزله را می دهیم.

بافت فرسوده و نوسازی را جدی بگیرید.با مطالعه ای که من انجام داده ام خمین هم دارای گسلهایی فعال است. بنابراین میبایست نوسازی قبل از زلزله را جدی بگیرید.

دکتر استادی بیان کرد: سال ۸۲ ایران بسیج شد برای نجات بم و بعد از ۲۰ سال مردم بسیج شدند تا بتوانیم ایران قوی داشته باشیم و این پیام را برسانیم که اگر همه دستگاه ها با هم برنامه یکپارچه و هم افزایی نداشته باشند دچار مشکلات زیادی می شویم. بنابراین باید دست در دست هم دهیم تا ایران قوی و خمینی قوی داشته باشیم.

وی ادامه داد: بر اساس آخرین آمار حدود ۱۶۶ هزار هکتار بافت ناکارآمد شهری در کشور وجود دارد که بالغ بر ۲۰ میلیون نفر در این محدوده ها ساکن هستند. ۳۳ درصد جمعیت شهری و ۲۳ درصد از سطح شهرهای کشور شامل بافت های ناکارآمد، بافت فرسوده، بافت تاریخی و سکونتگاه های غیررسمی هستند و طبق آخرین آمار ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار واحد مسکونی وجود دارد که در این بافت ها فاقد استحکام هستند.

مهندس حمید احمدی؛ شهردار خمین گفت: شهر خمین ۱۲۵۲ هکتار مساحت دارد و سومین شهر استان از لحاظ جمعیت می‌باشد. ۲۳۷ هکتار بافت فرسوده در شهر خمین وجود دارد که ۳۰ درصد از کل سطح شهر را در بر میگیرد. ۱۹ هزار و ۸۵۲ نفر جمعیت در این شهر یعنی حدود ۳۱ درصد از کل جمعیت شهر در محدوده بافت فرسوده زندگی می کند. همچنین ۲۸ هکتار از کل سطح شهر در بافت تاریخی قرار دارد.

شهردار خمین افزود: اقدامات بازآفرینی از سال ۹۷ در شهر به صورت گسترده انجام شده است. احمدی این اقدامات را برشمرد:  اجرای جدولگذاری و کانیو در محدوده بافت فرسوده:۴۵ هزار و ۱۲۴ مترمربع،دیوارکشی ۳۷ مورد ساختمان مخروبه به متراژ ۷۰۰ مترطول،آسفالت ۳۶ هکتار از معابر محله های هدف شهر،اجرای پیاده روسازی به مساحت ۳۹ هزار مترمربع،بهسازی سرویسهای بهداشتی واقع در محله های هدف و مناسب سازی آنها برای معلولین،نصب ۲۳ المان دائم شهری،نصب ۱۱۷ مورد ست ورزشی و وسایل بازی و ۱۶۳ مورد مبلمان پارکی در محله های هدف،اجرای نقاشی دیواری حدود ۱۲ هزار مترمربع در محدوده بافت فرسوده،نصب ۱۸۷ مورد صندلی نشیمن در فضاهای شهری،رنگ آمیزی ۳۹ هزار متر طول از جداول و معابر شهری

محمد بیات رئیس شورای اسلامی شهر خمین ضمن تقدیر و تشکر از مدعوین گرامی و حضورشان در زادگاه امام راحل گفت: شهرداری و شورای اسلامی شهر خمین بر رسیدگی به مناطق کم برخوردار و بافت فرسوده تاکید دارد و جلسات بازآفرینی به صورت مداوم تشکیل می شود.

بیات گفت: طبق مکاتبه ای که شهرداری و فرمانداری با مسئولین کشوری انجام داده اند هنوز مبلغی بابت قدرالسهم امسال و سال گذشته به شهرداری خمین پرداخت نشده، از شما میخواهیم این قضیه پیگیری شود تا شهرداری بتواند خدمات دهی بیشتری در مناطق بافت فرسوده و کم برخوردار داشته باشد.

مدیر کل راه و شهرسازی استان مرکزی گفت: در چنین روزی اتفاق غم انگیز زلزله بم افتاد و باید از این حادثه دلخراش تجربه کسب کرد.

حمید انعامی ادامه داد: این نشستها در خمین، ساوه و اراک به عنوان شهرهایی که دارای بیشترین بافت فرسوده در استان مرکزی هساتد و 97 شهر دیگر در سراسر کشور که 67 درصد از بافتهای فرسوده کشور را دارند برگزار می گردد.

وی بیان کرد: دولت سیزدهم مشوقهایی برای بازآفرینی بافتهای فرسوده شهری در نظر گرفته است و در خمین نیز ستاد بازآفرینی فعال است و باید از این ظرفیتها استفاده کرد.

نظرات
برای این مطلب تاکنون نظری درج نشده
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
پست الکترونیک نمایش داده نمیشود
نظر شما
 
در تصویر چه عبارتی نوشته شده

ارتباط با ما

نشانی: استان مرکزی، خمین، بلوار بهشتي -روبروي فرمانداري
کد پستی : 13168-38818
تلفن :46333433-46342954-
نمابر : 46333306
ایمیل: khomeincity@yahoo.com
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری خمین می باشد
fara portal