تاریخ خبر :1401/08/22
مسئول امور حقوقی و املاک شهرداری خمین:در شش ماهه اول سال جاری 1142 مترمربع تملک املاک انجام شده است

حامد براتیان مسئول امور حقوقی و املاک شهرداری خمین با اشاره به گزارش عملکرد شش ماهه اول سال جاری، گفت: در شش ماهه اول سال جاری 1142 مترمربع تملک املاک انجام شده که بابت آن شهرداری یک سری امتیازات به مالکین و برخی را نیز غرامت پرداخت کرده است.
 

وی افزود: در طی این مدت مبلغ 32 میلیارد و 365 میلیون ریال غرامت بابت سه فقره پرونده تملک املاک پرداخت نموده است و مابقی نیز که غرامت بابت آنها پرداخت نشده، امتیاز به مالکین اهداء شده است.

ایشان بیان کرد: امتیاز شامل این است که مالکین هنگام صدور پروانه از بابت این مقدار که عقب نشینی کردند، شهرداری تراکم قبل از عقب نشینی را مبنای محاسبه قرار داده و تراکم به آنها اهداء کرده است که تاکنون 468 مترمربع امتیاز تراکم قبل از عقب نشینی اهداء شده است. 

براتیان با اشاره به شرح وظایف واحد حقوقی، اظهار داشت: شرح وظایف واحد حقوقی شهرداری، رسیدگی به شکایت افراد حقیقی و حقوقی از شهرداری و همچنین شکایات مربوط به شهرداری از افراد حقیقی و حقوقی می باشد. 

او ادامه داد: در طی این مدت، املاک واقع در طرح شهرداری از قبیل فضای سبز، احداث گذر و مواردی که کاربری آنها به شهرداری ارتباط پیدا می کند بخشی از آن تملک شده است و بقیه کاربریها از جمله آموزشی، ورزشی ... میبایست توسط صاحبان کاربری غرامت پرداخت گردد.

مسئول امور حقوقی و املاک شهرداری خمین گفت: بیشتر پرونده ها در خصوص سرقت هایی است که از اموال شهرداری می شود که سرقت ها شامل شیرآلات، آهن الات، دریچه فاضلاب و ... است که شهرداری بابت سرقت طرح شکایت می کند و پیگیریهای آن را انجام می دهد.

ایشان عنوان کرد: برای املاکی که در طرح قرار گرفته اند و شهرداری به دلیل موانع قانونی نمی تواند پرداخت غرامت داشته باشد، مالکین طرح دعوا می کنند و ما باید جوابگو باشیم. ما سعی می کنیم کار را از طریق صلح و سازش انجام دهیم، ولی یک سری موانع قانونی مثل اینکه سند مالکیت مشکل دارد و حدود و ابعاد ندارد و مشاعی است این موارد را شهرداری نمی تواند بابت آن غرامت پرداخت کند، مگر با طرح دعوا و محکومیت شهرداری.

او یادآور شد: املاکی که از قدیم هستند، مشاعی می باشند و اگر این املاک در تصرف شهرداری باشند و مالکین سند ششدانگ ارائه دهند، شهرداری طبق قانون نحوء تملک غرامت آن را به قیمت روز به مالکین پرداخت می نماید. پرونده هایی که در این خصوص مالکین به شهرداری مراجعه کنند و مربوط به گذشته باشد، زیاد نیست، ولی پرونده هایی که طرح دعوا دارند، زیاد است.

براتیان در رابطه با املاک واقع در طرح، اظهار نمود: طرح های ما اگر اولویت اجرا داشته باشند و ضروری باشند از اداره ثبت اسناد، اسامی مالکین را استعلام می گیریم و به مالکین ابلاغ می کنیم که ملک شما در طرح قرار گرفته و شهرداری ضرورت دارد آن را تملک کند و جهت انجام فرآیند به شهرداری مراجعه کنید. در صورتی که مالکین به شهرداری مراجعه کنند با آنها توافق می کنیم، ولی اگر به هر دلیلی مالکین نتوانند پای توافق بیایند؛ ما از طریق مراجع قضایی اقدام می کنیم. زمین های قولنامه ای مبنای قانونی برای ما نیست و فقط باید سند رسمی ارائه شود.

مسئول امور حقوقی و املاک شهرداری خمین گفت: بیشتر املاکی که در منطقه احمدآباد و گوشه عظیم  قرار دارند قولنامه ای هستند و برای تملک آنها باید مالکین سند بیاورند. مالکین از طریق ماده 147 قانون ثبت اسناد می توانند سند بگیرند و همین که ملک در تصرف باشد مدارک را در نوبت می گذارند و طی چند مرحله آگهی سند ماده 147 صادر می شود. ضمناً تملک ها طبق نظریه کارشناسی انجام می شود و ما بر اساس آن عمل می کنیم.

وی افزود: پروژه ‌های عمرانی، احداث راه ‌ها، شوارع و پارک‌ های عمومی وظیفه شهرداری است و شهرداری جهت انجام این امور به ملک نیاز دارد و گاهی ممکن است ملک اشخاص در اجرای طرح ها باشد. در این حالت جهت پیشبرد کار شهرداری که یک نهاد عمومی غیردولتی است ملک مربوط تملک و برای انجام پروژه استفاده و مبلغ بهای ملک به او پرداخت می شود.

ایشان ادامه داد: شهرداری جهت احداث خیابان و معبر جدید لازم است ملک هایی را تملک نماید. در سال جاری هم ملک هایی تملک شد، البته تعدادی از آنها برای اجرای پروژه ‌های عمرانی سالهای قبل بود.

براتیان عنوان کرد: با توجه به سیاست توجه به مناطق حاشیه، در سال جاری رایزنی هایی جهت تملک زمین برای احداث فضای سبز و پارک در منطقه فیروزآباد صورت گرفت که در حال حاضر این پروژه در حال اجراست.  

نظرات
برای این مطلب تاکنون نظری درج نشده
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
پست الکترونیک نمایش داده نمیشود
نظر شما
 
در تصویر چه عبارتی نوشته شده

ارتباط با ما

نشانی: استان مرکزی، خمین، بلوار بهشتي -روبروي فرمانداري
کد پستی : 13168-38818
تلفن :46333433-46342954-
نمابر : 46333306
ایمیل: khomeincity@yahoo.com
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری خمین می باشد
fara portal