تاریخ خبر :1401/08/10
مرکز مهر والدین در خمین کلنگ زنی شد

مرکز مهر والدین امروز با حضور خیرمند، معاون اجتماعی و پیشگیری از جرم رئیس کل دادگستری، بخشی؛ معاون مالی رئیس کل دادگستری، محمدی؛ رئیس منابع طبیعی استان، شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر و سایر مسئولین شهرستانی در محل انتهای خیابان بهارستان، جنب مسجد الزهراء کلنگ زنی شد.

شاه کرمی؛ رئیس دادگستری شهرستان ضمن خیرمقدم گویی به حاضران در مراسم گفت: مرکز مهر والدین مرکزی است که بی مهری والدین را جبران می‌کند. به منظور ایجاد بستری امن، آرام و لطیف جهت پانسمان و ترمیم زخمهای عاطفی خانواده‌های در حال فروپاشی و ارتباط سالم زوجین مطلقه، جهت دیدار با فرزندان و پیشگیری از ضربه‌های مکرر و مداوم روحی فرزندان این خانواده‌ها، مرکز مهر والدین ساخته می‌شود. البته در این مراکز مشاوره‌های تخصصی به خانواده‌های آسیب دیده به منظور حفاظت از کیان خانوداه‌ها جلوه‌گر است.

رئیس دادگستری شهرستان عنوان کرد: در شرایط کنونی جامعه ما در شهرستان خمین نیمی از پرونده‌های محاکم حقوقی مربوط به اختلافات خانوادگی است. با توجه به محدود بودن فضای مرکز مهر والدین کنونی در صدد برطرف کردن این مانع برآمدیم و خانواده‌ها نیز برای دیدار و ملاقات با فرزندانشان نیاز به مکان امن‌تری داشتند. کودکان بدسرپرستی که در میان نزاعهای زن و مرد به حساب نمی‌آیند و وسیله‌ای برای تهدید و ارعاب قرار میگیرند.

وی ادامه داد: حقوق از کسی انتظار فداکاری ندارد. تنها نگاهی که حقوق میتواند به عناصر اجتماعی و انسانها بیندازد این است که انسان را به عنوان یک موجود منظم و غیر متجاوز بسازد. حقوقدانان عدالت را در این می‌بینند که هر کس به حق خودش برسد.

شاه‌کرمی اضافه کرد: خانواده با این مجموعه قواعد حقوقی که داریم چیزی بیشتر از قواعد حقوقی را می‌طلبد. فداکاری و غیرخواهی شرط نخستین بنای خانواده است. مراکز مهر والدین میبایست درکانون اختلافات خانوادگی سنگ زیرین بنای خانواده را که ترک برداشته است و گاهاً شکسته است، ترمیم و بهسازی کنند. با این هدف در مجموعه دادگستری و شهرداری در صدد احداث مرکز مهر والدین برآمدیم که در نظام اداری هم وجود دارد.

محسن خیرمند؛ معاون اجتماعی و پیشگیری از جرم رئیس کل دادگستری استان، ضمن تشکر از مسئولین استانی و شهرستانی گفت: یکی از مهمترین مقوله‌هایی که امروز در جامعه اسلامی دچار رکود شده، بحث خانواده است. براساس آمارهای کشوری که آمار استانی هم نشان می‌دهد، یک سوم ازدواجها به طلاق منجر می‌شود.

وی ادامه داد: قطعا در بحث طلاق اولین کسی که مورد ظلم واقع می‌شود ، کودک است. پدر و مادر برای رسیدن به اهداف خودشان از بچه استفاده می‌کند. دادگستری تکلیف و وظیفه دارد هم ملاقات طفل و هم نظام مراقبت و حضانت او را نظارت و مدیریت بکند.

معاون اجتماعی و پیشگیری از جرم دادگستری استان اظهار داشت: در قانون حمایت از خانواده، میبایست نهادی به عنوان مرکز مهر ایجاد شود. مرکز مهر چندین کارکرد دارد. یکی از کارکردهای آن بحث محل ملاقات است.

وی افزود: در استان مرکزی 4 مرکز مهر والدین وجود دارد. دو مرکز در اراک، یک مرکز در ساوه و یکی هم در خمین.

خیرمند در خصوص عملکرد مرکز مهر والدین شهرستان خمین در طول 7 ماه گذشته بیان کرد: بالغ بر 143 پرونده‌ در بحث حضانت و اختلاف مطرح شده، که در بخش مددکاری و کارشناسی دادگستری کار آنها انجام شده است.

گزارشهایی که وضعیت کودک را به قاضی اعلام کرده، بحث کودک آزاری وضعیت طفل در زمان نگهداری پدر و مادر 3 گزارش بوده است. تعداد مشاوره های قبل از ازدواج مجدد پدر یا مادر و سازگاری طفل با شرایط جدید، 33 مورد بوده است. یکی از کارکردهای مرکز مهر که جز شرح وظایف اولیه این مرکز نبوده،  ایجاد سازش بین پدر و مادرهایی است که از هم جدا شده‌اند. و تاکنون 51 جلسه سازشی در شهرستان خمین برگزار شده است و خوشبختانه 18 مورد در این 7 ماه به ازدواج مجدد پدر و مادر منجر شده است.

وی اضافه کرد: مجموعاً 160 مورد ملاقات در این مرکز در 7 ماهه اول سال اتفاق افتاده است.

خیرمند عنوان کرد: این اعداد و حجم کار نشان می‌دهد که ساختمان فعلی مرکز هم از جهت فضاسازی و هم مکان قرارگیری مناسب این امر نیست. بنابراین این موضوع در قالب شهر دوستدار کودک و همراهی و همدلی شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر خمین، رئیس دادگستری شهرستان، اداره منابع طبیعی(عرصه ساختمان کلنگ زنی شده برای این اداره است) مطرح شد.

وی در پایان گفت: این مرکز را به عنوان یک مرکز تعالی بخش ببینیم. کسانی که در معرض آسیب هستند فرزندان طلاق هستند و این موضوع بسیار جدی است.

انشالله این قدم خیری که امروز برداشته می‌شود به زودی به یک مجموعه فرهنگی و اجتماعی در شهر خمین تبدیل شود.

حمید کمانکش؛ فرماندار شهرستان ضمن خیرمقدم به مهمانان استانی و شهرستانی گفت: نهاد خانواده از متعالی‌ترین نهادهای اجتماعی و کوچکترین هسته اجتماعی در اسلام است که بزرگترین تاثیرگذاری را دارد.

وی بیان کرد: در اسلام به عهد و پیمان بسیار بها داده شده و ازدواج به عنوان میثاق غلیظ از آن یاد شده است. خانواده نهاد اصلی پرورش فرزند و کانون اصلی تربیت است. این مرکز احداثی بخشی از خلاها را جبران می‌کند هرچند بی‌مهری والدین به سختی قابل جبران است.

فرماندار شهرستان تصریح کرد: قطعا در چرخه مقابله با آسیبهای اجتماعی این مرکز بسیار کمک حال است. انشالله همه این اقدامات در حفظ نهاد خانواده موثر باشد.

محمد بیات؛رئیس شورای اسلامی شهر خمین ضمن تقدیر از تمام کسانی که در این مراسم حضور دارند، گفت: مالکیت زمین مرکز مهر والدین از منابع طبیعی است. عرصه 548 مترمربع است و اعیان آن 340 مترمربع و در دو طبقه احداث می شود. بودجه سال جاری این مرکز که به تصویب شورای اسلامی شهر رسیده است، ده میلیارد ریال (جهت تهیه طرح نقشه اجرای فوندانسیون) است.

بیات عنوان کرد: شهرداری و شورای اسلامی شهر اراده جدی برای احداث این مرکز دارد.

وی ادامه داد: در بودجه سال 1402 هم بودجه ای برای تکمیل این مرکز اختصاص داده می‌شود.نظرات
برای این مطلب تاکنون نظری درج نشده
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
پست الکترونیک نمایش داده نمیشود
نظر شما
 
در تصویر چه عبارتی نوشته شده

ارتباط با ما

نشانی: استان مرکزی، خمین، بلوار بهشتي -روبروي فرمانداري
کد پستی : 13168-38818
تلفن :46333433-46342954-
نمابر : 46333306
ایمیل: khomeincity@yahoo.com
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری خمین می باشد
fara portal