تاریخ خبر :1401/08/09
توجه به پدافند غیرعامل باید در بین مردم نهادینه شود

مؤذنی نیا دبیر کمیته پدافند غیرعامل شهرداری خمین گفت: با توجه به نقش پدافند غیرعامل در جامعه و آگاهی بیشتر مردم در این خصوص از 4 لغایت 11 آبان ماه به عنوان هفته پدافند غیرعامل نامگذاری شده است.

وی افزود: هشتم آبان ماه، سالروز فرمان مقام معظم رهبری برای تشکیل کمیته دائمی پدافند غیرعامل است. این روز در تقویم رسمی کشور نیز با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی بنام روز پدافند غیرعامل نامگذاری شده است و شعار هفته پدافند غیرعامل در سال جاری (برای مردم؛ پدافند دانش بنیان، حفاظت از زیرساخت‌ها، تداوم کارکردها) می باشد.

مؤذنی نیا در ادامه اظهار نمود: در قالب روزشمار هفته پدافند غیرعامل، یک جلسه آموزشی توسط یکی از همکاران در خصوص مبحث موضوع 21 مقررات ملی ساختمان برای کارشناسان شهرسازی، اعضای پدافند غیرعامل و کارشناسان عمران شهرداری برگزار شد که در این جلسه در خصوص مسائل مربوط به ساختمانها و زیرساخت‌های حیاتی شهر صحبت شد.

او یادآور شد: هفته پدافند غیرعامل فرصتی برای ترویج گفتمان پدافند غیرعامل و نهادینه کردن این امر در بین مسئولان، کارکنان و آحاد مردم با اجرای برنامه‌های ویژه است و در این عرصه یکی از راه‌‌ها و ابزارها را کمک خبرنگاران و اصحاب رسانه می‌‌دانیم چرا که در امر اطلاع‌رسانی و ترویج فرهنگ پدافند غیرعامل نقش مؤثری دارند.

ایشان در خصوص برگزاری مانور پدافند غیرعامل، گفت: در این هفته مانور پدافند غیرعامل با مشارکت دستگاههای خدمات‌رسان از جمله ادارات آب و فاضلاب، برق، شرکت گاز، هلال احمر، نیروی انتظامی، پلیس راهور، اورژانس و آتش‌نشانی برگزار شد که در این مانور در خصوص پدافندغیرعامل که مختص پدافند زیستی و آلودگی آب آشامیدنی شهر بود؛ مخزن آب واقع در کوه بوجه توسط عامل خارجی آلوده شد، دستگاههای‌خدمات رسان کار را  انجام دادند و در نهایت محیط پاکسازی شد و آب شرب مورد آزمایش میکروبی و شیمیایی قرار گرفت که در اینجا از کلیه دستگاههای خدمات‌رسان و حاضرین در مانور تقدیر و تشکر می‌نمایم.  

مؤذنی نیا توضیح داد: برگزاری این مانور حائز چند نکته مهم بود که یک نکته ذخیره‌سازی آب آشامیدنی حداقل به مدت 12 ساعت برای مواقع بحرانی است و دیگری آمادگی دستگاههای خدمات‌رسان از جمله آب و فاضلاب بود که اگر به هر دلیلی آب آشامیدنی دچار مسمومیت شده بود، بتوانند در اسرع وقت نسبت به رفع مسمومیت آب آشامیدنی از طریق آزمایش‌های لازم اقدام نمایند تا آب شرب قابلیت استفاده داشته باشد و اگر نشد مخزن آب و خروجی‌ها را ببندند تا آب مسموم تخلیه شود و آب جدید جایگزین گردد.   

دبیر کمیته پدافند غیرعامل شهرداری خمین گفت: شهرداری برای حفاظت از داده‌ها و حمله‌های سایبری اقدامات لازم را انجام داده است. از جمله بحث رایانه و ذخیره‌سازی اطلاعات شهرداری است که یک دستگاه سن استوریچ برای ذخیره‌سازی اطلاعات و داده‌های شهرداری برای پشتیبانی از داده‌ها خریداری شد تا چنانچه سیستم شهرداری دچار نقص شد و مورد حمله سایبری قرار گرفت، داده‌ها را پشتیبانی کند. همچنین یک نرم‌افزار به نام دیواره آتشین برای جلوگیری از حملات سایبری و هکرها و آنتی ویروس قوی برای جلوگیری از ورود ویروس بر روی سیستم‌های کامپیوتر نصب گردید.

وی بیان کرد: برای شهرداری یک دستگاه ژنراتور برای برق اضطراری در مواقع قطعی خریداری شد تا اقدامات شهرداری با مشکل مواجه نشود و ادارات دیگر نیز باید از نظر زیرساختی این دستگاه را برای خود فراهم کنند. همچنین کامپیوترها مجهز به UPS هستند که اگر سیستم و یا برق قطع شد خدمات‌رسانی به مردم مختل نشود. مجموعه آتش نشانی همیشه آماده است و برای مجموعه شهرداری و مجموعه وابسته نگهبان داریم و بقیه ادارات نیز باید بتوانند خود حفاظتی را انجام دهند. ضمناً ذخیره موادغذایی برای کارمندان هر اداره باید توسط مدیر آن اداره فراهم شود.

ایشان در ادامه نصب بنر در سطح شهر توسط روابط عمومی محترم شهرداری، آموزش از طریق فضای مجازی و تلویزیون شهری برای اطلاع رسانی شهروندان را از دیگر اقدامات انجام گرفته توسط شهرداری در هفته پدافند غیرعامل ذکر نمود.

مؤذنی نیا اظهار نمود: مسئولیت پدافند غیرعامل در شهرستان با فرمانداری است ولی در شهر با شهرداری است که در قالب پدافند زیرگروه پشتیبانی و خدماتی آمادگی خاصی برای بقیه دستگاهها انجام می‌دهیم چون از نظر ماشین‌آلات و آتش‌نشانی و بحث‌های دیگر شهرداری تقریباً حالت پشتیبانی پیدا می‌کند.

وی ادامه داد:  ذخیره‌سازی نمک جهت برف‌پاشی فصل زمستان، تهیه سوخت ماشین‌آلات و ذخیره سوخت، رفع آبگرفتگی‌های کوچه‌ها و معابر توسط واحد عمران، جذب پیمانکار برای رودخانه و لایروبی مسیر کل سطح رودخانه مرکزی از میدان زائر تا انتهای محدوده شهر به وسیله بلدوزر و سنگ چینی بخش‌هایی از رودخانه، احداث پل بر روی رودخانه خیابان شهیدشیخی به منظور آزادسازی مسیر رودخانه و ... از جمله اقدامات در خصوص پدافند غیرعامل در شهر است که انجام شده است.

وی تأکید کرد: شهروندان محترم باید همیشه در ماشین خود کپسول آتش نشانی، چراغ قوه، ملزومات اولیه و ضروری را داشته باشند. همچنین موادغذایی و دیگر مواد لازم را به مدت یک ماه در منزل ذخیره داشته باشند تا در مواقع بحران از آنها استفاده کنند. 

ایشان خاطرنشان ساخت: امیدوارم سطح اطلاعات مردم نسبت به پدافند غیرعامل روز به روز بالا برود و آن اقدامات اولیه و لازم را انجام دهند و همیشه آمادگی لازم را در تمام زمینه‌ها در مقابله با بحران و ... داشته باشند که همیشه پیشگیری بهتر از درمان است.

نظرات
برای این مطلب تاکنون نظری درج نشده
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
پست الکترونیک نمایش داده نمیشود
نظر شما
 
در تصویر چه عبارتی نوشته شده

ارتباط با ما

نشانی: استان مرکزی، خمین، بلوار بهشتي -روبروي فرمانداري
کد پستی : 13168-38818
تلفن :46333433-46342954-
نمابر : 46333306
ایمیل: khomeincity@yahoo.com
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری خمین می باشد
fara portal