تاریخ خبر :1401/05/24
معاونت خدمات و ایمنی شهری شهرداری خمین عنوان کرد: 92 درصد آب فضای سبز از آب شرب شهر جداسازی شده است

معاونت خدمات و ایمنی شهری شهرداری خمین گفت: یکی از واحدهای بسیار مهم معاونت خدمات و ایمنی شهری، بحث فضای سبز و زیباسازی شهری است که در چارت جدید شهرداری با اصلاحاتی که انجام شده به واحد سیما، منظر و فضای سبز شهری تبدیل شده است.

وحید قاسمی افزود: در اکثر شهرهای بزرگ و مراکز استان، سازمانی به نام سازمان سیما و منظر شهری وجود دارد، ولیکن در شهر خمین با توجه به وجود شهرداری مرکز و رتبه پایین شهرداری و شهر کوچکی نسبت به مراکز استان، سازمان سیما و منظر و فضای سبز ندارد و تحت عنوان اداره سیما و منظر شهری اداره می‌شود که شرح وظایف آن بسیار گسترده است؛ اما در اینجا به دو مقوله مهم آن اشاره می شود.

وی اضافه کرد: اولین مقوله مهم اداره سیما و منظر شهری، بحث فضای سبز است. فضای سبز خمین بالغ بر 98 هکتار است و سرانه فضای سبز حدود 13/5 مترمربع به ازای هر شهروند است. در طرح تفضیلی سرانه فضای سبز هر شهروند را 16 مترمربع در نظر گرفته‌اند، یعنی حدود 2/5 مترمربع به ازای هر شهروند ما کسری فضای سبز داریم که دلایل متعددی برای آن وجود دارد.

ایشان ادامه داد: ما در طرح تفضیلی نقاط بسیار زیادی از نظر کاربری فضای سبز داریم، ولیکن مشکلاتی برای احداث این فضاهای سبز وجود دارد. یکی از مسائل و مشکلات شهرستان خمین؛ کمبود آب می‌باشد، البته در طی سه سال اخیر با تمهیدات و پیگیریهای انجام شده وضعیت آب فضای سبز علیرغم گستردگی خشکسالی بهتر شده و حفاری دو حلقه چاه در سطح شهر و عقد قرارداد با سایر ادارات و همکاری بسیار خوبی که اداره منابع آب با شهرداری انجام داده، منجر به خودکفایی از نظر میزان مصرف آب فضای سبز شده است.

قاسمی بیان کرد: در حال حاضر 5 حلقه چاه شامل چاه‌های شهریار، مدرس، ولی عصر، پارک جنگلی، پارک ترافیک و سبزیکار داریم که عملیات تأمین آب فضای سبز را انجام می‌دهند و تاکنون مشکلی نداشته‌ایم و در صورتی که کمبود آب اتفاق بیفتد، بایستی اداره منابع آب با توجه به همکاری بسیار خوبی که با شهرداری داشته نسبت به تأمین کسری آب اقدام نماید.

وی عنوان کرد: موضوع مهمی که در خصوص آب فضای سبز باید خدمت شهروندان عرض کنم این است که حدود 92 درصد آب فضای سبز از آب شرب شهر جداسازی شده و اگر شهروندان می بینند در اوقات روز در فضای سبز آبیاری انجام می‌شود و افت فشار آب را در منازل مشاهده می‌کنند به هم ارتباطی ندارد، چون آب فضای سبز تقریباً به طور کامل جداسازی شده و در سطح شهر حدود 35 عدد انشعاب آب از آب شرب استفاده شده و اینکه کمتر از مصرف حدود 8 درصد آب فضای سبز است و مابقی از آب چاه‌های شهرداری و چاه‌های فضای سبز میباشد.

این مقام مسئول اظهار نمود: موضوع مهم دیگر در بحث فضای سبز، در خصوص آبیاری فضای سبز و استفاده از سیستم های نوین آبیاری است. در اکثر نقاط که درختکاری و یا کاشت گل‌های فصلی و یا دائمی را انجام می‌دهیم از آبیاری قطره‌ای استفاده می‌کنیم و در بحث چمن‌کاری از آبیاری بارانی استفاده می‌کنیم که میزان مصرف آب را به شدت کاهش می‌دهد.

ایشان تصریح نمود: استفاده از سیستم آبیاری تحت فشار مزایایی دارد که همه شهروندان از آن اطلاع دارند ولیکن معایب آن هم در سطح شهر کم نیست. به عنوان مثال برخی از افراد در سطح شهر از آب فضای سبز برای شستشوی ماشین، درب مغازه‌‌ها، کاربردهای دیگر استفاده میکنند. اخیراً اتفاق ناخوشایندی که افتاده، بحث آب دزدی است که برخی با وانت یا سایر وسایل اقدام به برداشت آب فضای سبز می‌کنند که شهرداری به صورت رسمی از طریق دادگستری پیگیری نموده است.

وی توضیح داد: استفاده از سیستم آبیاری تحت فشار، مزایای بسیار زیادی دارد که از مهمترین آن کاهش مصرف آب و همچنین در اختیار قرار گرفتن آب فقط برای گل و گیاه است و هدر رفت آب بسیار کم می شود و بهره‌وری آب افزایش پیدا می‌کند و می‌توانیم در مدیریت آبیاری دقیق عمل کنیم و آب را به اندازه نیاز در اختیار گیاه قرار دهیم.

معاونت خدمات و ایمنی شهری شهرداری خمین در ادامه گفت: در طی سه سال اخیر در سطح بسیار گسترده‌ای آبیاری قطره‌ای ایجاد شده است. در جنگل کوه بوجه 90 درصد و در سطح شهر اکثر درختانی که کاشته شده و همچنین پیچ‌های امین الدوله و رُزهای کاشته شده آبیاری قطره‌ای شده‌اند، لذا از شهروندان محترم درخواست داریم در حفظ و نگهداری سیستم آبیاری تحت فشار که هزینه آن مستقیم از عوارض پرداختی شهروندان تأمین می‌شود؛ کوشا باشند و یا اگر مشاهده کردند که زباله گردها نسبت به تخریب یا جمع آوری اقدام می‌کنند حتماً با سامانه 137 و یا پلیس 110 تماس بگیرند و مراتب را گزارش دهند تا از سرقت این اموال که مربوط به مردم است، جلوگیری شود.

وی افزود: همچنین علاوه بر استفاده از آب فضای سبز و آب شرب که به مقدار خیلی کم در آبیاری استفاده می‌شود، به منظور آبیاری درختان حاشیه خیابان، شهرداری 3 دستگاه تانکر بکارگیری نموده که 2 تانکر در اختیار شهرداری و دیگری تریلی است که مربوط به بخش خصوصی می‌باشد و عملیات آبیاری را انجام می‌دهند. آبیاری با تانکر بر اساس نیاز درختان انجام می‌شود و درختان کهنسال با دور آبیاری بیشتر و درختان جوان که طی چند سال گذشته به تعداد زیادی کشت شده در دوره های کوتاه‌تر نسبت به آبیاری آنها اقدام می‌شود.

قاسمی خاطرنشان ساخت: یکی از مسائل بسیار مهم، بحث سم پاشی و مبارزه با آفات گیاهی است که در سطح شهر کار بسیار حساسی است. با توجه به گستردگی بیماریهای تنفسی در سطح شهر، ابتدا اعلام عمومی شده و سپس در اواسط اردیبهشت ماه و اوایل خردادماه نسبت به سم‌پاشی اقدام شده است. در سال جاری آفات و بیماریها بسیار خوب‌کنترل شده که این کنترل توانسته تأثیر بسیار خوبی بر روی فضای سبز داشته باشد. عمدتاً درختان نارون نسبت به شته و آفات گیاهی حساس هستند و هر نقطه از شهر که درخت نارون وجود دارد، سم‌پاشی انجام شده است. ضمناً اگر شهروندی در داخل کوچه یا محله مشاهده می‌نماید که درختی آفت و امراض دارد و شیرابه زیادی از سطح برگ درخت ریزش می‌کند که باعث کثیف شدن آسفالت، ماشین‌ها و ... می شود حتماً با سامانه 137 شهرداری تماس حاصل نماید تا شهرداری در اسرع وقت نسبت به سم‌پاشی آن درخت اقدام کند و بتواند آفات و بیماریها را کنترل نماید
نظرات
برای این مطلب تاکنون نظری درج نشده
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
پست الکترونیک نمایش داده نمیشود
نظر شما
 
در تصویر چه عبارتی نوشته شده

ارتباط با ما

نشانی: استان مرکزی، خمین، بلوار بهشتي -روبروي فرمانداري
کد پستی : 13168-38818
تلفن :46333433-46342954-
نمابر : 46333306
ایمیل: khomeincity@yahoo.com
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری خمین می باشد
fara portal