تاریخ خبر :1401/01/25
تخفیفات و تعرفه عوارضی 1401 شهرداری خمین

عوارض‌های مربوط به پروانه ساخت در فصل بهار 35 درصد تخفيف، در فصل تابستان 20 درصد، و عوارض‌های مربوط به تخلفات ساختماني در فصل بهار 35 درصد و فصل تابستان 20 درصد تخفیف شامل می‌شود.

مجید حاتمی، رئیس اداره درآمد و سرمایه‌گذاری شهرداری خمین در خصوص شاخصها و  ویژگیهای تعرفه عوارضی سال 1401 که مورد توجه شهرداری و شورای اسلامی شهر بوده است، بیان کرد:

اولين ويژگي تعرفه سال 1401 حمايت از مالكيني است كه بر مبناي اصول شهرسازي نسبت به اخذ پروانه ساخت و ساختمان‌سازی اقدام مي‌كنند و افرادي كه بدون مجوز و يا برخلاف مجوز صادره بنا احداث و يا تغييركاربري مي‌دهند، بيشترين افزايش مبلغ تعرفه نسبت به سال گذشته به آنها تعلق می‌گیرد.

دومين ويژگي تعرفه عوارضي سال 1401 حمايت از محله‌هاي كم‌برخوردار و حاشيه‌اي شهر نسبت به مركز شهر مي‌باشد.

ويژگي ديگر تعرفه سال 1401را مي‌توان سياست‌گذاري تعرفه جهت تمركز‌زدايي واحد‌هاي تجاري و هدايت ساخت واحدهاي تجاري به سمت مناطق حاشيه شهر دانست.

ويژگي بعدي اعمال رويه‌هاي تشويقي براي پرداخت به موقع عوارض ها مي‌باشد.

حمايت از كليه كسبه‌ها و فعالان اقتصادي سطح شهر و تخفيفات متعدد در فصل بهار و تابستان از ویژگیهای دیگر تعرفه عوارضی 1401 است.

حاتمی در خصوص اولین ویژگی تعرفه عوارضی 1401 تصریح کرد: هر چند مبلغ پيشنهادي ارزش معاملاتي ساختمان، موضوع  تبصره 11 ماده 100 قانون شهرداري‌ها براي سال 1401 حداقل50 درصد افزايش دارد اما منظور عوارضهای مربوط به تخلفات ساختماني مي‌باشد. به طور مثل تبديل پيلوت (پاركينگ) به مسكوني و اضافه ساخت بيشتر از سطح اشغال و از اين نوع تخلفات مبلغ عوارض افزايش محسوسي داشته است كه هدف از اين افزايش هزينه تخلف و بازدارندگي از وقوع تخلف توسط مالكین ساختماني است.

حاتمي توضيحاتي در خصوص تمركززدايي واحدهاي تجاري و هدايت ساخت واحدهاي تجاري به سمت مناطق حاشيه‌اي شهر که در تعرفه عوارضي پيش‌بيني شده است، می‌دهد:

در تعرفه عوارضي سال 1401 محدوده شهر خمين به 14 بلوك تقسيم شده است كه براي هر منطقه ضريب افزاينده و يا كاهنده به مبلغ ارزش منطقه‌اي مصوب كميسيون تقويم املاك شهرستان موضوع تبصره 3 ماده 64 قانون ماليات مستقيم داده شده است كه اگر ساده بخواهیم بگوییم این است؛ اگر كسي درخواست پروانه تجاري در مناطق حاشيه‌اي شهر داشته باشد مبلغ افزايش تعرفه نسبت به سال 99 و سال 1400 بسيار ناچيز مي‌باشد اما برعکس اگر فردي درخواست احداث واحد تجاري در مركز شهر را داشته باشد مبلغ افزايش تعرفه نسبت به سال 99 و 1400 بسيار بالاتر از از حاشيه شهر است.

اين سياست‌گذاري در ميان مدت منجر به ساخت واحدهاي تجاري و احداث فروشگاه در حاشيه شهر می‌شود و كمك به كاهش بار ترافيكي مركز شهر می‌کند و يكي از چندين برنامه رفع محرويت‌زدايي مناطق حاشيه‌اي شهر مي‌باشد.

مجید حاتمی، رئیس اداره درآمد و سرمایه گذاری شهرداری خمین در خصوص تخفیفات عوارض سال 1401 گفت:

شهرداري به استناد ماده 59 قانون رفع موانع توليد رقابت‌پذير و ارتقاي نظام مالي كشور و افزايش نقدينگي در فصل بهار و تابستان، جهت تسريع در پيشبرد برنامه‌ها در سال 1401 و  پروژه‌هاي عمرانی شهري پيشنهادات  قابل توجهي در خصوص تخفيفات به شوراي محترم اسلامي شهر در هنگام بررسي و تصويب تعرفه عوارضي داد و خوشبختانه با استقبال اعضاي محترم شوراي اسلامي شهر مواجه و مورد تصويب قرار گرفت.

عوارض‌های مربوط به پروانه ساخت در فصل بهار 35 درصد تخفيف، در فصل تابستان 20 درصد، و عوارض‌های مربوط به تخلفات ساختماني در فصل بهار  35 درصد و فصل تابستان 20 درصد تخفیف

تخفیفات به شرط پرداخت نقدي برای مؤدياني كه در بازه‌‌هاي زمانی اعلامي به شهرداري مراجعه مي‌نمايند، انجام می‌شود.

وی ادامه داد:  در راستای حمايت از كسبه‌ها و فعالان اقتصادي در تعرفه سال 1401، شهرداری خمین برنامه‌هایی در نظر دارد. متاسفانه اكثريت كسبه‌ها از جمله اقشاري بودند كه به علت شيوع ويروس منحوس كرونا آسيب ديده‌اند. شهرداري در تعرفه سال 1400 هيچگونه افزايش مبلغ عوارض كسب‌و‌پيشه نسبت به سال 1399را نداشته است. در تعرفه سال 1401 آنچنان افزايش محسوسي نداشتيم. همچنين به كسبه‌هايی كه در شش ماه نخست سال 1401 نسبت به پرداخت عوارض كسب خود اقدام كنند، اگر بدهي معوق نداشته باشند 50 درصد تخفيف لحاظ مي‌گردد.

اما در سال جاري يك تخفيف ويژه براي كليه كسبه‌ها و فعالان اقتصادي به مناسبت نكوداشت هفته شهرداريها و دهياريها در تيرماه سال 1401 توسط شوراي اسلامي شهر در نظر گرفته شده است كه به مبلغ كل عوارض كسب‌و‌پيشه آن‌ها 35درصد تخفيف تعلق می‌گیرد و اين يك فرصت استثنايي براي كسبه و فعالان اقتصادي سطح شهر مي‌باشد.

تعریف عوارض:

  مبلغ یا مبالغی که مستند به قوانین جاری است، نوع و میزان آن به تصویب مرجع قانونی رسیده و با توجه به مقررات قانونی به صورت آگهی عمومی اعلام و قابل وصول مي‌باشد.

ماده 30 آيين نامه مالي شهرداري‌ها عنوان مي‌كند هر شهرداري داراي تعرفه‌اي خواهد بود، در آن كليه انواع عوارض و بهاي خدمات و ساير درآمدها كه به وسيله شهرداري و موسسات تابعه و وابسته به آن وصول يا تحصيل مي‌شود درج و هر نوع عوارض و بهاي خدمات جديدي كه وضع و تصويب مي‌گردد يا هر تغييري كه در نوع و ميزان نرخ آن‌ها صورت مي‌گيرد در تعرفه مذكور منعكس مي‌شود. شهرداري به استناد بند 26 ماده 55 قانون شهرداري‌ها هر ساله تعرفه پيشنهادي خود را براي سال بعد به شوراي اسلامي تقديم و  شوراي اسلامي شهر به استناد بند 16 ماده 80 قانون شورا ها و تبصره 1 ماده50 قانون ماليات بر ارزش افزوده نسبت به بررسي و تصويب آن اقدام مي‌نمايند.

نظرات
برای این مطلب تاکنون نظری درج نشده
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
پست الکترونیک نمایش داده نمیشود
نظر شما
 
در تصویر چه عبارتی نوشته شده

ارتباط با ما

نشانی: استان مرکزی، خمین، بلوار بهشتي -روبروي فرمانداري
کد پستی : 13168-38818
تلفن :46333433-46342954-
نمابر : 46333306
ایمیل: khomeincity@yahoo.com
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری خمین می باشد
fara portal