تاریخ خبر :1400/10/25
خلاصه عملکرد 4 ساله شهرداری خمین

شهردار خمین:در طی 4 سال اقدامات بسیار خوبی در بخش های زیربنایی و ... در سطح شهر انجام شده است

بخش اول:

مهندس ابوالفضل مرتضیان شهردار خمین در نشست با اصحاب رسانه با اشاره به گزارش عملکرد 4 ساله، گفت: با توجه به اینکه 4 سال است که این افتخار نصیب بنده شده تا بتوانم به عنوان خدمتگزار مردم در خدمت شهروندان عزیز شهر خمین باشم در این بخش به خلاصه‌ای از عملکرد 4 ساله اشاره می‌کنم و انشاءالله در شماره‌های آتی به ادامه گزارش عملکرد 4 ساله شهرداری می‌پردازم.

وی افزود: اولین نکته که می‌خواهم اشاره کنم، این است که با لطف خداوند متعال و مساعدت شورای اسلامی شهر و مردم عزیز، شهرداری عملکرد بسیار خوبی در حوزه‌های مختلف داشته و اگر اغراق نباشد؛ می توانم بگویم در این دوره 4 ساله ای که اتفاق افتاده در حد 10 سال در حوزه های مختلف و حتی بیشتر فعالیت و اقدامات خوبی در همه حوزه‌ها انجام گرفته است.

ایشان اضافه کرد: رویکرد اساسی شهرداری این است که ما کارهایی که در حوزه‌های مختلف انجام می دهیم باعث ایجاد چالش جدید در سالها و سنوات بعدی نباشد و همچنین نیاز به این نباشد که بعداً هزینه کنیم در آن کار و اقدامی که انجام دادیم و بخواهیم آن کار و اقدام را اصلاح کنیم. سعی کردیم بر اساس اصول علمی، منطقی و عقلی همه کارکردهای خودمان را انجام دهیم.

مناسب سازی:

مهندس مرتضیان عنوان کرد: بخشی از این گزارش عملکرد در خصوص بحث رویکردها است. یکی از رویکردهای مهم که در این دوره اتفاق افتاد، بحث مناسب‌سازی بود. مناسب‌سازی یکی از بحث هایی بود که در این دوره به آن پرداخته شد و ضمن اینکه به صورت عملیاتی آمدیم هر اقدام عمرانی که انجام بدهیم در معابر، پارک‌ها، سایر قسمت‌ها و ساختمانهایی که مردم می‌سازند و اینکه همه اقشار مردم اعم از سالمندان، معلولین جسمی و حرکتی و سایر افراد بتوانند استفاده کنند، تحت عنوان اصول مناسب‌سازی است. در این چارچوب یک طرح مطالعاتی تهیه شد و بر اساس آن طرح مطالعاتی، کار را شروع کردیم و قبل از آن طرح مطالعاتی نیز همه کارکرد ما بر اساس آن اصول مناسب‌سازی بود.

بازآفرینی:

وی اضافه کرد: بحث دیگر ما رویکرد بازآفرینی است. بازآفرینی یکی از قانونهایی است که در برنامه ششم وجود داشته و بخش هایی از شهر را در واقع دربر می‌گرفته که در شهر خمین هم به همین شکل بوده که ما آمدیم ستاد بازآفرینی را در شهر خمین فعال کردیم و آیین نامه‌ها را به روز نمودیم و پیگیریهای بسیار مستمری در خصوص گرفتن اعتبارات بازآفرینی برای شهر خمین انجام دادیم.

تهیه طرح های مطالعاتی:

این مقام مسئول اظهار نمود: بحث دیگر، تهیه طرح مطالعاتی بود که اتفاق افتاده و می توانیم بر اساس آن طرح‌های مطالعاتی؛ اقدامات را بر اساس اصول علمی و منطقی انجام دهیم. از جمله طرح های مطالعاتی که می خواهم به آن اشاره کنم یکی طرح جامع ساماندهی ترافیکی شهر خمین بوده که انجام شده و این طرح یک طرح لازم و ضروری برای شهر خمین بود. امروز که در خدمت شما همشهریان عزیز می‌باشم، ضمن اینکه این طرح تهیه شد و به تصویب شورای ترافیک شهرستان و استان رسید تا به امروز بیشتر از 25 نقطه محدوده شهری خمین اصلاح هندسی شده و یا متناسب با آن بحث ساماندهی ترافیکی با ایجاد میدان یا معبر صورت پذیرفت.

اصلاح هندسی:

مهندس مرتضیان بیان کرد: در طی این مدت اصلاح هندسی میدان 9 دی ورودی اراک، احداث میدان شهدای کمره، احداث کمربندی بلوار امام رضا (ع)، احداث خیابان ساحلی شمالی، اصلاح هندسی چهارراه قدس، اصلاح هندسی میدان معلم، اصلاح هندسی میدان شهید اسکندری، اصلاح هندسی میدان جهاد، اصلاح هندسی چهارراه آیت الله سعیدی، ایجاد راه دسترسی به منطقه عباس آباد در حوزه ترافیکی، ایجاد راه دسترسی به منطقه محسن آباد، اصلاح هندسی دوربرگردان ابتدای میدان مدرس سر گلشهر، اصلاح هندسی ابتدای بلوار شهیدبهشتی و ایجاد دوربرگردان، اصلاح هندسی و ایجاد بلوار شهید شیخی، اصلاح هندسی میدان نیایش واقع در شهرک که در حال اجرا است و پیشرفت فیزیکی بسیار خوبی دارد، اصلاح هندسی دو میدان در شهرک نخ طلا و معلم که در حال انجام هستند، اصلاح هندسی بلوار پاسداران که در حال انجام است، احداث میدان کارگر، اصلاح  بخش زیادی از سرعتکاه ها که در حال انجام هستند، اصلاح هندسی میدان کنار گلزار شهدا، ایجاد یک منطقه امن در ورودی دانشگاه آزاد (تقاطع با بلوار دانشجو) به خاطر کاهش تصادفات، اصلاح رفیوژ ورودی اراک به سمت میدان 9 دی، اصلاح هندسی قسمت هایی از بلوار خیابان منتهی به میدان شهید شمسی و اصلاح هندسی بلوار شهدا تقاطع با بلوار قدس انجام شده است.

وی خاطرنشان ساخت: در طرح مطالعاتی که انجام شد، کار طراحی 23 نقطه شهر انجام گرفت و انشاءالله در سالهای آینده کار مابقی که بحث کارهای ترافیکی است، انجام می شود.

نصب 29 دوربین در سطح شهر:

ایشان با اشاره به حوزه ترافیک، اظهار نمود: نصب 29 دوربین در نقاط مختلف شهر که هم جنبه ترافیکی و هم جنبه کمک به امنیت دارند و دادن لینک به دستگاههای نظامی و انتظامی از جمله کارهایی بوده که در طول این چند ساله انجام شده است و ما هر نقطه از شهر را می‌توانیم از طریق این دوربین‌ها توسط نیروی انتظامی و نیروهای دیگر رصد شود و این اقدامی بوده که در طرح ترافیکی انجام شده است.

تهیه طرح جامع مطالعاتی ساماندهی جمع آوری آبهای سطحی:

شهردار خمین اذعان داشت: یکی دیگر از طرح های مطالعاتی، طرح جامع مطالعاتی ساماندهی جمع آوری آبهای سطحی بوده که این طرح مطالعاتی یکی از کارهای بزرگ و زیرساختی بوده که انجام شده و بر اساس آن شهرداری دارد کار انجام می دهد.

ساماندهی رودخانه مرکزی:

وی افزود: طرح مطالعاتی بزرگ دیگری که می‌خواهم به آن اشاره کنم، طرح ساماندهی رودخانه مرکزی شهر خمین است که این طرح مطالعاتی حدود 80 درصد انجام شده و مابقی نیز در حال انجام است.

تدوین برنامه 5 ساله شهرداری:

ایشان ادامه داد: همچنین طرح دیگر، طرح تدوین برنامه 5 ساله شهرداری بوده که این طرح نیز آماده شده و بر اساس این طرح، شهرداری هر ساله دارای برنامه است و برشی از این برنامه دارد برای شهرداری انجام می شود.

جلوگیری از تحمیل هزینه به شهرداری:

مهندس مرتضیان گفت: رویکرد بعدی که بسیار مهم بوده است و باید به آن اشاره کنم، یکی از رویکردهای بسیار بزرگی که هم از لحاظ تحمیل هزینه برای شهرداری جلوگیری کرده و کار بسیار خوبی برای مالکین عزیز است، این بوده که در این 4 ساله ما هیچ موقع نرفتیم ابتدا ملکی را تصرف کنیم و طرح در آن ایجاد کنیم و پول آن را به مردم پرداخت نکنیم و بدهی برای شهرداران و افراد بعدی بگذاریم. در همه کارهایی که اتفاق افتاد، ابتدا رفتیم یک ملک را تملک کردیم و پول آن را پرداخت کردیم و بعد آن را تصرف کردیم؛ ضمن اینکه ما این رویکرد را داشتیم، آمدیم املاک بسیار زیادی که بالای 50 پلاک است و املاکی هم که از سالهای قبل در دهه های 60، 70، 80 و 90 آمده بودند به نوعی تصرف شده بود و طرح اجرا شده بود، اما غرامت آن به مردم پرداخت نشده بود و مالک طلب پول را داشت و از درآمدهایی که ما در این دوره داشتیم مجبور شدیم بدهی های دوره های قبل را در واقع پرداخت کنیم که این یکی از رویکردهای مهمی بوده که در این دوره اتفاق افتاد.

استفاده از مصالح ماندگار در پروژه ها:

ایشان یادآور شد: رویکرد بعدی که در بحث کارهای عمرانی اتفاق افتاد، این بود که سعی کردیم از مصالحی استفاده کنیم که بتواند پایداری و ماندگاری خوبی داشته باشد. به عنوان مثال سنگ تراورتن که در شهر خمین وارد کردند و به عنوان جدول و کف پوش در معابر از آن استفاده شده است نزدیک 80 الی 90 درصد آنها بر اساس یخ زدگی و یا اینکه متناسب با شرایط آب و هوایی خمین نبوده، از بین رفته است که خسارت بسیار سنگینی را وارد کرده است در صورتی که اگر از مصالح درست استفاده کرده بودند این خسارت وارد نمی شد. دیگری بحث جدول هایی است که در کنار جوی ها، انهار و یا وسط خیابانها استفاده شده که در طی دو سال بر اثر یخ زدگی و سرما روکش جداول ریخته شده و خسارت سنگینی وارد شده و علت آن پایین بودن کیفیت مصالح استفاده شده بوده است. شهرداری در طی این 4 سال، کیلومترها از این جداول را عوض کرد و در بحث استفاده از نوع مصالح، از مصالحی استفاده کردیم که کف پوش های بتنی با ضخامت 5 و6  سانت و بالاتر است که سعی کردیم بدون ملات کار شود که هم تعویض آن به راحتی باشد و هم مقاومت زیادی داشته باشد و همچنین جداولی از کارگاه هایی تهیه کردیم که بتواند عمر طولانی داشته باشند.

توجه به کارهای فرهنگی و زیباسازی شهر:

شهردار خمین ادامه داد: رویکرد بعدی، رویکرد فرهنگی و زیباسازی بود که برای شهر اتفاق افتاد و اداره فرهنگی، اجتماعی و ورزشی ایجاد شد و بحثی تحت عنوان زیباسازی انجام شد. این رویکرد در همین دوره اتفاق افتاد و نکته ای که باید به آن اشاره کنم، اینکه این محدود به فرد خاصی نیست و این به عنوان یک رویکرد در این دوره به آن پرداخته شد و کمک همه مجموعه همکاران در شهرداری بود و توسط یک حوزه این کار پیگیری شد. ابتدا اداره فرهنگی، اجتماعی ورزشی شهرداری ایجاد شد و متولی برای آن گذاشته شد و برای آن برنامه نوشتیم و در این چند ساله هیچ مناسبتی نبود که برای آن مناسبت برنامه ایجاد نکنیم، غیر از محدودیت هایی که در دوران کرونا داشتیم.

وی خاطرنشان ساخت: حوزه های روابط عمومی، زیباسازی و فرهنگی در شهرداری فعال شدند که به عنوان سه ضلع یک مثلث با کمک دیگر همکاران و ایده هایی که به این افراد و حوزه ها داده می شود یک تحول بزرگ را در شهر خمین ایجاد کردند و نتیجه این بود که تغییرات مهمی در مجموعه محیط شهری چه در بحث فضاسازی شهری در حوزه خدمات شهری در همه مناسبت ها، برگزاری مراسم در مناسبت ها و برگزاری نشست های مختلف انجام شد و این رویکردی بود که در این دوره اتفاق افتاد.

توجه به مناطق کمتر توسعه:

این مقام مسئول اظهار نمود: رویکرد بعدی شهرداری توجه به نقاط حاشیه ای و کمتر توسعه یافته شهر مانند احمدآباد، عباس آباد، فیروزآباد، گوشه، شاهین، محسن آباد و .. است و این جزء رویکردهایی بود که برای شهرداری اتفاق افتاد.

توجه به کارهای زیرساختی:

وی در ادامه عنوان کرد: رویکرد بعدی، بحث انجام کارهای زیرساختی است. ما یک سری کارهایی داریم که به صورت روزانه مردم آن را مشاهده می کنند. با توجه به اینکه نگاه بلند، میان و کوتاه مدت در حوزه انجام کارهایمان داشتیم در این سه نگاه سه برنامه متفاوت برای شهرداری پیش بینی کردیم و کارهای زیرساختی ما در بحث برنامه های بلندمدت بوده که انجام شده و کارهای زیرساختی بسیاری از جمله پروژه مجتمع امام، روزبازارها، پارکینگ خودروهای سنگین، انتقال آب سد فرنق، نوسازی کامل مجموعه کارگاههای شهرداری، ساماندهی رودخانه، تبدیل خمین به عنوان شهر بدون مانع، تبدیل خمین به شهر هوشمند، تأمین آب پایدار برای فضای سبز و ... انجام شده است.

برنامه ریزی برای منطقه گردشگری بوجه:

مهندس مرتضیان در خصوص منطقه گردشگری بوجه، گفت: منطقه گردشگری بوجه مساحتی بالغ بر 54 هکتار دارد که یکی از معضلات اساسی شهرداری این بود که مالکیت این فضا را زمانی که شهرداری را به عنوان بهره بردار انتخاب کرده بودند با منابع طبیعی بود و در طول این مدت به مسکن و شهرسازی تغییر کرده بود. زمانی که قرارداد 25 ساله شهرداری در سال 94 پایان پذیرفته بود، دیگر منطقه بوجه زیاد شرایط مناسبی نداشت و ما در انتهای سال 96 شرمنده مردم بودیم. بزرگترین کاری که شهرداری آن را پیگیری کرد، تعیین تکلیف برای مالکیت این منطقه بود که اتفاق بیفتد که با مساعدت مسئولین عزیز تعیین تکلیف شد و یک قراردادی با اداره کل مسکن و شهرسازی منعقد شد که متأسفانه بعد از آن هم یک اتفاق افتاد که گویا دوباره این سند به منابع طبیعی انتقال پیدا کرد و انشاءالله جای نگرانی نیست. ما برای منطقه گردشگری بوجه ابتدا یک طرح کلی با توجه به اینکه به عنوان یک منطقه گردشگری ویژه شناخته شده و سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مربوط به این حوزه می شود با توجه به نشست هایی که داشتیم یک پیش طرحی آماده کردیم و پیگیر هستیم که این طرح را کامل و بعد اجرا کنیم.

وی افزود: دومین بحثی که اتفاق افتاد اینکه یک قسمتی از منطقه بوجه را که مساحتی بیشتر از یک الی 2 هکتار بود و در سالهای پیش آمده بودند و به عنوان انباری یک سری مصالح استفاده کرده بودند، ما آن را تخلیه و آماده کردیم و در حال کاشت آن منطقه هستیم. بحث بعدی که برای آن انجام دادیم، مساحت بخش دیگر آن به میزان یک هکتار را مشخص کردیم و انشاءالله بتوانیم چمن کاری آن را انجام دهیم. همچنین برای آن محدوده ای که به عنوان پارک بانوان بود برای آن تأمین اعتبار کردیم و حصارکشی آن را انجام دهیم و انشاءالله بتوانیم مجوزهای کامل را از طریق دستگاههای ذیربط اخذ کنیم که در حال حاضر تأمین اعتبار شده و بتوانیم با حصارکشی پارک بانوان که انجام می شود یک منطقه امن برای ورزش بانوان ایجاد کنیم.

اجرای پروژه زیپ لاین:

ایشان ادامه داد: برای تأمین اوقات فراغت همشهریان عزیز، شهرداری با سرمایه گذاری خودش پروژه زیپ لاین را در منطقه گردشگری بوجه طراحی نمود و این پروژه در حال اجراست و بالای 75 درصد پیشرفت فیریکی دارد و انشاءالله بتوانیم در پایان سال آن را بهره برداری کنیم و نمونه این پروژه در استان مرکزی وجود ندارد.

شهردار خمین گفت: به صورت مشارکتی یک شریک آوریم که سرمایه گذاری کند و بالغ بر 6 میلیارد تومان وسایل شهربازی بیاورد تا مردم برای خودشان و فرزندانشان استفاده کنند که به شکر خدا آن سرمایه گذار هم آمد و این کار عملیاتی شده و بسیاری از دستگاهها نصب گردیده که انشاءالله بتوانیم در ایام پایانی سال از این شهربازی استفاده کنیم و این مجموعه کارهایی بود که برای منطقه گردشگری بوجه انجام گرفت.

مهندس مرتضیان بیان کرد: یک مکاتبه با استاندار محترم استان مرکزی جناب دکتر مخلص الائمه داشتیم و همچنین در دیداری که ایشان از شهر خمین داشتند به صورت حضوری مشکلات بوجه را با ایشان مطرح کردیم و طی مکاتبه ای که با استاندار داشتیم، درخواست یک جلسه با مدیران کل استانی دستگاههای مرتبط داشتیم تا این جلسه هرچه زودتر برگزار شود تا مشکلات اداری منطقه بوجه را که یک منطقه ویژه گردشگری و یکی از مناطق مهم برای شهروندان است برطرف کنیم و ما هم بتوانیم با سرمایه گذاری این پروژه را ساماندهی کنیم. امیدوارم هرچه زودتر این جلسه توسط استاندار محترم برگزار شود و ضمن حل مشکلات، شهرداری هم بتواند با سرمایه گذاری که انجام می شود مشکلاتی که مربوط به منطقه گردشگری بوجه است انشاءالله به حداقل ممکن برسد.

خرید ماشین آلات:

وی عنوان کرد: در طی این 4 سال از لحاظ خرید تجهیزات و ماشین آلات برای شهرداری، شاید قابل مقایسه با هیچ دوره ای در مجموعه شهرداری نباشد. در طی این مدت خرید یک دستگاه برش آسفالت ویرتکن  w1000 ، خرید یک دستگاه ماشین بنز کمپرسی صفر، خرید یک دستگاه لودر ال زد  50 در حد  L90، خرید یک دستگاه لیفتراک سمند، خرید جرثقیل، خرید ماشین مخصوص رنگ آمیزی جداول و خیابانها، خرید ماشین شستشوی سطل زباله، خرید دو دستگاه مزدا دوکابین، خرید یک دستگاه پراید وانت، تهیه ماشین پیشرو مخصوص آتش نشانی، خرید یک دستگاه موتور مخصوص آتش نشانی، خرید یک دستگاه کاتر مخصوص برش آسفالت، خرید یک دستگاه غلطک کوچک مخصوص کوبیدن آسفالت به صورت لکه ای، خرید بالابر و خرید یک دستگاه ژنراتور برای شهرداری انجام شده و به نظرم می رسد که کار بسیار بزرگی از لحاظ تأمین تجهیزاتی بوده که موردنیاز شهرداری بوده و در این 4 ساله انجام شده است و همچنین در آذرماه نیز خرید 3 دستگاه دیگر اضافه شده است که می تواند علاوه بر بحث سرمایه گذاری، خدماتی که شهرداری می تواند ارائه بدهد و وابستگی که به بخش خصوصی داشته باشد به حداقل رسیده و از طرفی اجاره ای که لازم است برای این دستگاهها بدهیم، به حداقل ممکن رسیده است که این کار در طول این 4 سال برای شهروندان شهر خمین انجام شده است.

شهردار خمین در پایان گفت: از همه همشهریان عزیز تقدیر و تشکر می نمایم و انشاءالله در حوزه های بعدی، فعالیت هایی را که اتفاق افتاده در بخش های بعدی به سمع و نظر شما خواهم رساند.

نظرات
برای این مطلب تاکنون نظری درج نشده
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
پست الکترونیک نمایش داده نمیشود
نظر شما
 
در تصویر چه عبارتی نوشته شده

ارتباط با ما

نشانی: استان مرکزی، خمین، بلوار بهشتي -روبروي فرمانداري
کد پستی : 13168-38818
تلفن :46333433-46342954-
نمابر : 46333306
ایمیل: khomeincity@yahoo.com
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری خمین می باشد
fara portal