تاریخ خبر :1400/09/03
شهردار خمین: در منطقه فیروز آباد پارک احداث می شود

زمین موردنیاز جهت احداث پارک منطقه‌ فیروزآباد با ارزش بیش از 86 میلیارد ریال تملک شد

ابوالفضل مرتضیان؛ شهردار خمین ضمن عرض تبریک به مناسبت هفته بسیج، گفت: انجام کار بسیجی و داشتن روحیه بسیجی یکی از راه‌حل‌های بزرگ برای حل مشکلات جامعه امروزی است.

وی افزود: با توجه به اینکه گزارش عملکرد شهرداری را در مهرماه به اطلاع عموم مردم رساندیم، در این گزارش نیز خلاصه‌ای از اقدامات و عملکرد شهرداری را در آبان ماه به اطلاع مردم میرسانیم.

احداث پارک در چهار منطقه شهر

ایشان ادامه داد: با توجه به برنامه 5 ساله‌ای که سال گذشته توسط شهرداری تدوین شد و به تصویب شورای محترم اسلامی شهر رسید، قرار بر این داشتیم که در چهار منطقه شهر از جمله فیروزآباد، محسن آباد، شاهین و احمدآباد پارک مناسبی احداث کنیم و در این چهار ساله این برنامه را اجرا کنیم. در آبان ماه با رایزنی‌های انجام شده زمینی با کاربری فضای سبز و موقعیت بسیار خوب در کنار خیابان شریعتی، نزدیک پمپ بنزین مسیر جاده ریحان با اعتباری بالغ بر 8 میلیارد و 600 میلیون تومان تملک شد که انشاءالله تا پایان سال جاری طراحی و عملیات اجرایی آن شروع و در سال 1401 مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد. اصل کار در واقع بحث تملک زمین بود که در آبان ماه انجام گرفت و این مژده خوبی برای همه همشهریان بویژه مردم عزیز منطقه فیروزآباد می‌باشد.

خرید قیر جهت آسفالت کوچه ها و معابر

مرتضیان اضافه کرد: یکی از کارهای خوبی که در سال جاری شروع شد، بحث آسفالت بود. لازم به توضیح است که در شروع دوره پنجم شورای اسلامی شهر، قیمت هر تن قیر حدود 600 هزار تومان بود، اما در حال حاضر خرید قیر تنی حدوداً 10 میلیون و 600 هزار تومان است که حدود 18 برابر افزایش قیمت قیر را داشتیم. حدود 300 تن قیر با اعتباری حدود 3 میلیارد و 100 میلیون تومان خریداری شده تا آسفالت معابر فرسوده را مانند ماه‌های ابتدایی سال در آذر ماه شروع کنیم.

خرید رنگ جهت رنگ آمیزی

وی اظهار نمود: با توجه به نیاز به آشکارسازی و رنگ‌آمیزی جداول و خط‌کشی خیابانها، رنگ در حد مناسب خریداری شده و انشاءالله تا پایان سال بتوانیم رنگ‌آمیزی جداول و خط‌کشی معابر و آشکارسازی سرعتکاه‌ها را در حوزه ترافیک داشته باشیم.

راه اندازی خط تاکسی در منطقه عباس آباد

شهردار خمین در ادامه سخنان خود گفت: در آبان ماه با توجه به مساعدتی که خطوط حمل‌و‌نقل و خواسته بحقی که مردم منطقه عباس آباد داشتند، زیرساخت‌های خط تاکسی منطقه عباس آباد آماده شده و جلسه‌ای در مسجد منطقه عباس‌آباد برگزار شد که با همکاری رانندگان تاکسی این خط راه‌اندازی شد. اگر چنانچه مشکلی به وجود آمد، توقع داریم همشهریان عزیز منطقه عباس‌آباد این اطلاع‌رسانی را انجام دهند تا ما مشکل را برطرف کنیم و پیگیر هستیم این خط تاکسی به صورت دائم فعال باشد و با کمک رانندگان تاکسی این مشکل برطرف گردد.

زیباسازی ورودی اراک به خمین

وی تصریح کرد: نکته بعدی که باید به آن اشاره کنم، زیباسازی ورودی اراک به خمین است. خوشبختانه تا محدوده شهری کار جدولگذاری و آماده سازی برای فضای سبز انجام شده و انشاءا... در ایام باقی مانده نسبت به کاشت درخت و گلکاری آنجا نیز اقدام میشود.

نحوء صدور مجوز ساخت برای زمین‌های قولنامه ای

شهردار خمین بیان کرد: به اطلاع مردم میرسانم برای صدور مجوز ساخت، قطعاً اسناد مالکیت لازم و قانونی نیاز می‌باشد که بتوانیم این کار را انجام دهیم. یک سری زمین‌ها دارای سند ششدانگ و یک سری زمینها قولنامه‌ای هستند. با توجه به دستورالعملی که اخیراً توسط استانداری محترم مرکزی ارسال شده، برای زمین‌های قولنامه‌ای مجوز ساخت صادر میشود، ولیکن چند شرط دارد که مردم عزیز میبایست به این شروط توجه کنند.

مرتضیان گفت: در شهر خمین دو پهنه تعریف شده که یک پهنه مناطق احمدآباد، فیروزآباد و خیابان شریعتی است که در اینجا پهنه زمینی که خریداری میشود، قولنامه‌ای است و مجوز ساخت با حداقل نصاب ساخت 150 مترمربع برای اینجا صادر میشود. در سایر مناطق مانند محسن‌آباد، شاهین و شهرک‌ها حداقل نصاب 180 مترمربع است. از مردم عزیز میخواهم زمینهای زیر این نصاب خریداری نکنند. دومین نکته این است که زمین خریداری شده میبایست کاربری مسکونی داشته باشد و اگر کاربری آن مسکونی نیست خریداری نشود و اگر ابهامی دارند، به شهرداری مراجعه کنند و در مورد آن سؤال کنند.

مرتضیان خاطرنشان ساخت: نکته بعدی که باید به آن اشاره کنم؛ این است زمینی را که می خواهند خریداری کنند، باید جاده‌ها، کوچه‌ها و خیابانهایی که میخواهد به همین زمین دسترسی پیدا کند، باید مالک به شهرداری واگذار کرده باشد. اگر زمین سنددار باشد و طبق ماده 101 تفکیک شده باشد، آنجا کوچه‌ها و معابر واگذار شده، ولی اگر غیر از این باشد که  قطعاً در زمین‌های قولنامه‌ای کوچه‌ها و معابر واگذار نشده و موقعی که فرد می‌خواهد پروانه بگیرد دچار مشکل می‌شود. لذا از مردم عزیز خواهشمندم حتماً به این نکته توجه کنند اگر  قسمتی از زمین که مردم خریداری می‌کنند در کوچه‌ها و معابر قرار گرفته باشد؛ باید آن قسمت زمین را به صورت رایگان به شهرداری واگذار کنند و حتی آن قسمتی از کوچه‌ها و معابر که زمین این افراد دسترسی به معابر پیدا می‌کند باید مالک را بیاورند که این قسمت را بنام شهرداری انتقال دهد و اگر غیر از این باشد امکان صدور پروانه برایشان میسر نیست.

شهردار خمین گفت: زمین‌های قولنامه‌ای، ضمن اینکه قولنامه دارند یک وکالت نامه محضری آن کسی که قولنامه دارد از آن مالک اصلی که دارای سند شش دانگ بوده، داشته باشد و این حداقل شروطی است که ما می‌توانیم برای زمین‌های قولنامه ای پروانه صادر کنیم و من خواهش دارم افرادی که می‌خواهند جدیداً زمین خریداری کنند یا افرادی که از قبل زمین خریداری کرده‌اند به این نکات توجه کنند و بعد برای دریافت پروانه ساخت به شهرداری مراجعه کنند.

آرای کمیسیون ماده صد

شهردار خمین اذعان نمود: نکته بعدی بحث آرای ماده 100 یا کمیسیون ماده صد است. زمانی که یک تخلف ساختمانی شکل می‌گیرد بر اساس قانون در کمیسیونی که مرکب از نمایندگان وزارت کشور، قوه قضائیه و شورای اسلامی شهر است تعیین تکلیف می‌شود که به این کمیسیون، کمیسیون ماده صد می گوییم. که اگر شرایط فنی و اصول شهرسازی و بهداشتی را رعایت کرده باشد جریمه و غیر از این باشد رأی تخریب برای آن صادر می‌شود. از مردم عزیز میخواهم، تخلف ساختمانی نداشته باشند؛ چه آنهایی که پروانه ساختمانی دارند و چه آنهایی که اصلاً پروانه ساختمانی ندارند. در حال حاضر نزدیک به 150 رأی تخریب در سطح شهر خمین وجود دارد که شهرداری بر اساس الزامات قانونی شروع به اجرای آراء کرده است. در همین ماه تعدادی را اجرا کرده است.

وی ادامه داد: ملک کسانی که دارای آرای کمیسیون ماده صد است و آرای آنها جریمه است. حتماً در فرصت قانونی که برای افراد مشخص شده نسبت به پرداخت به صورت نقدی یا قسطی اقدام کنند؛ در غیر این صورت بر اساس تبصره 2 قانون ماده صد شهرداری لازم میشود که پرونده آنها را در کمیسیون ماده صد مطرح شود و چون در موعد قانونی این جریمه را پرداخت نکردند رأی تخریب برای بنایشان صادر می‌شود و زمانی که رأی تخریب به صورت قطعی صادر شود به هیچ عنوان قابل برگشت به جریمه نیست. این نکته بسیار مهمی است و تعدادی از این 150 آراء نیز به همین خاطر است، یعنی فرد در ابتدا رأی جریمه برای او در مهلت مقرر صادر شده و با توجه به اخطارهایی که به او داده شده، پرداخت نکرده است و زمانی که پرداخت نشده، پرونده در کمیسیون ماده صد دوباره مطرح و به استناد تبصره 2 کمیسیون ماده صد رأی تخریب برای این فرد صادر شده است.

پیگیری جهت ساماندهی نیروها

مرتضیان ادامه داد: قبلا هم اشاره شد، تعدادی از مجموعه افرادی که در شهرداری کار میکنند در قالب دستورالعملی که مربوط به خانواده شهدا، ایثارگران و جانبازان بود، ساماندهی شدند که آن کار با پیگیری در حال انجام است. دوم، نیروهای شرکتی بودند که در چند روز قبل آزمون این افراد برای تعیین تکلیف‌شان برگزار شد. از دیگر اقداماتی که در بحث ساماندهی نیروها در آبان ماه انجام دادیم، این بود که درخواست داشتیم در خصوص رانندگان و کسانی که سابقه زیادی در شهرداری دارند و وسایل نقلیه بسیاری در اختیار آنها است بتوانیم برای 24 نفر مجوز بگیریم و آنها هم قرارداد مستقیم با شهرداری داشته باشند. با توجه به مشکلات نیرویی که در حوزه آتش‌نشانی داریم، این درخواست را داشتیم که حداقل برای 6 نفر مجوز بگیریم و در حال پیگیری هستیم که 6 نفر نیروهای مختلف که ارتباط با شهرداری دارند، بتوانیم به صورت قرارداد مستقیم با آنها داشته باشیم.

ایشان ادامه داد: یکی از دغدغه‌های ما کمبود نیروی انسانی در شهرداری و بحث ساماندهی نیروهایی است که به طرق مختلف دارند با شهرداری کار می‌کنند؛ ولی از طریق شرکت‌های دیگر هستند که انشاء ا... بتوانیم مشکلاتی که آن افراد دارند، مشکلاتشان را به حداقل برسانیم و وضعیت کارکرد این افراد را سروسامان دهیم.

اقدام جهت تأسیس شرکت توسعه و عمران شهر خمین

این مقام مسئول عنوان کرد: مشکلی که بسیاری از شهرداریهای کشور از جمله شهرداری خمین با آن درگیر هستند این است که حدود 25 شرکت در زمینه های عمرانی، خدماتی، فضای سبز و ... دارند با شهرداری کار می‌کنند و ما دنبال این بودیم که بتوانیم شرکتی ایجاد کنیم که به نوعی سود و زیان این هم بتواند مرتبط به شهرداری و هم مرتبط با مردم باشد. رایزنی های مختلفی انجام شد و طی نشستی که با کارشناسان اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی داشتیم، قرار بر این شد که ما بتوانیم یک شرکتی تحت عنوان شرکت توسعه و عمران شهر خمین تأسیس کنیم. اگر انشاءالله ما بتوانیم این شرکت را ایجاد کنیم که به جد دنبال این کار هستیم و همین جا از مردم عزیز فراخوان می کنیم که اطلاعیه آن را با زیرساخت هایی که شروع می کنیم، خواهیم زد و بیایند مشارکت کنند و سهام این شرکت را بخرند. حداکثر سهمی که می شود از این شرکت خریداری کنیم بر اساس آن اطلاعات اولیه ای که کسب کردیم نیم درصد است و حداقل هایی هم وجود دارد که در آن اطلاعیه درج خواهیم کرد و حداقلی هم برای تعداد افراد سهام دار هست که اطلاع رسانی می شود. هدف ما این است که با تشکیل این شرکت هم در عمران و آبادانی شهر می توانیم قدم های بزرگی را بردایم و هم اینکه شرکت های متنوعی که اینجا وجود دارد در بحث خدمات رسانی به شهرداری اینها را ساماندهی کنیم که این قدم در آبان ماه برداشته شد.

بازدید استاندار مرکزی از مجتمع فرهنگی خدماتی اداری امام خمینی (ره) شهرداری خمین

مهندس مرتضیان اظهار نمود: در چند روز گذشته در آبان ماه اولین سفر رسمی استاندار محترم جدید استان مرکزی جناب آقای مخلص الائمه به شهر خمین اتفاق افتاد که بازدیدهای مختلفی از  پروژه های شهر خمین داشتند که یکی از این بازدیدها که استاندار محترم استان مرکزی، معاون محترم عمرانی استانداری مرکزی، نماینده محترم مردم خمین در مجلس شورای اسلامی، فرماندار محترم شهرستان و دیگر مسئولان گرانقدر شهرستان داشتند، از مجتمع فرهنگی، خدماتی، اداری حضرت امام خمینی (ره) که توسط شهرداری خمین در جنب مصلی در حال اجرا می باشد، بازدید کردند و از نزدیک در جریان روند کارها قرار گرفتند.

وی اضافه کرد: عرصه این مجتمع به صورت 100 درصد مربوط به شهرداری خمین است و زمین آن در سال 1386 به بعد تملک آن شروع شده بود و نزدیک به 11 سال قسمت های تملک انجام شده بوده و در سال 1397 این پروژه را در هفته دولت کلنگ زنی کردیم و قسمت هایی از زمین باقی مانده بود که آنها را تملک کردیم و موانعی بود از جمله انتقال دکلی که آنجا وجود داشت برای آنتن های شرکت ایرانسل و سایر موانعی که وجود داشت، مرتفع شد و به یاری خداوند عملیات اجرایی این مجتمع شروع شد.

ایشان بیان کرد: این مجتمع دارای ۱۴ هزار مترمربع عرصه و ۲۵ هزار مترمربع اعیانی می باشد و تاکنون 40 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و پیش بینی می شود طی دو سال آینده به صورت کامل به بهره‌ برداری برسد. انجام این پروژه یکی از کارهای بزرگی است که توسط شهرداری در این چند ساله اتفاق افتاده و قطعاً در جذب توریست و سرمایه گذار می تواند بسیار مؤثر باشد.

پیگیری مطالبه 10 درصد قدرالسهم شهرداری

شهردار خمین اذعان داشت: نکته بعدی که باید به آن اشاره کنم، نشستی در خصوص اقدام ملی مسکن با حضور تعدادی از مدیران محترم کل استانی در فرمانداری شهرستان برگزار شد که مدیرکل راه و شهرسازی و مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان مرکزی به اتفاق فرماندار، بنده و رییس شورای اسلامی شهر و تعدادی از مسئولین شهرستانی در این جلسه حضور داشتیم و یکی از مطالبات اصلی شهرداری بحث قدرالسهم شهرداری راجع به تفکیک اراضی مسکونی بود که توسط دولت انجام  می شود. بحث همان تبصره 6 قانون نحوء تقویم ابنیه، املاک و اراضی موردنیاز شهرداری ها  که از سالهای بسیار قبل نزدیک به 16 هزار مترمربع شهرداری طلب داشته که به جد توسط رییس  محترم شورای اسلامی شهر و هم توسط اینجانب این مطالبه خواسته شد که این اقدام توسط مسکن و شهرسازی انجام شود. همچنین زمین 11 هکتاری که در حال تفکیک است و باید قدرالسهم شهرداری به میزان 10 درصد داده شود که این قول مساعد جزء مصوبات آمد که این 10 درصد شهرداری هرچه زودتر تحویل شود که طبق آن صورت جلسه هم قرار بود این اقدام 10 روزه انجام شود که در این مدت انجام نشده، ولی ما به جد دنبال این هستیم و تحویل این 10 درصد می تواند منابع درآمدی خوبی باشد برای کسانی که زمین هایشان توسط شهرداری در طرح ها قرار می گیرد که ما بتوانیم غرامت آن افراد را پرداخت کنیم.

مهندس مرتضیان در پایان از تعامل و همکاری مردم تقدیر و تشکر نمود و اظهار داشت: مردم عزیز هرگونه انتقادی که دارید از طریق درگاه‌هایی که توسط روابط عمومی شهرداری به اطلاع شما رسانده شده از طریق همان درگاه‌های قانونی انتقال دهید و ما خوشحال می‌شویم که پیشنهادات و انتقادات شما را بشنویم و امیدواریم که با لطف و محبت شما و پیشنهادات شما انشاءالله روز به روز بتوانیم مشکلات شهر را حل کنیم و شرایط مساعد و خوبی از لحاظ فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، عمرانی برای همه شما همشهریان عزیز ایجاد کنیم.

نظرات
برای این مطلب تاکنون نظری درج نشده
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
پست الکترونیک نمایش داده نمیشود
نظر شما
 
در تصویر چه عبارتی نوشته شده

ارتباط با ما

نشانی: استان مرکزی، خمین، بلوار بهشتي -روبروي فرمانداري
کد پستی : 13168-38818
تلفن :46333433-46342954-
نمابر : 46333306
ایمیل: khomeincity@yahoo.com
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری خمین می باشد
fara portal