تاریخ خبر :1400/07/28
تفکیک و جمع آوری 12 تن پسماند خشک از مبدأ در سال جاری

مهشاد باقری؛ رئیس اداره خدمات شهری شهرداری خمین گفت: در شش ماهه اول سال 1400، 12 تن پسماند خشک در طرح تفکیک از مبدأ توسط شهرداری خمین جمع آوری شده است.

3886.2 کیلوگرم پسماند خشک مخلوط، 3359.2 کاغذ، 354.8 پلاستیک بادی، 538.8 حلب، 659.5 آهن، 133.596 کیلوگرم نایلون سفید، 1927.8 کیلوگرم نان خشک و.....

باقری بیان کرد: با وجود مسئله زباله‌گردها و وانت‌بارهایی که از شهرهای مجاور برای خرید‌و‌فروش ضایعات به شهر خمین سفر میکنند، با همکاری شهروندان و پیگیری و تلاش شهرداری، ماهیانه 2 تن پسماند خشک جمع آوری شده و این سازمان تلاش میکند مسئله زباله‌گردها و فرهنگسازی جهت موضوع تفکیک پسماندهای عادی از مبدا را ادامه دهد و ساماندهی کند.

وی ادامه داد: تفکیک پسماندهای عادی از مبدأ در جوامع امروزی اهمیت زیادی دارد؛ به طور مثال تولید کود کمپوست از مواد بازیافت پذیر، صرفه جویی در منابع طبیعی و مصرف انرژی، کاهش گازهای گلخانه‌ای، فضای کمتر دفن زباله و .....

باقری گفت: شهرداری خمین پس از مطالعات و کارشناسی‌های متعدد بر مقدار زباله‌ها و پسماندهای تولیدی شهر خمین، چگونگی آموزش طرح تفکیک، تعداد نفرات و خانوارهای شهر و..... طرح تفکیک را از مهرماه سال 98 با 25 مدرسه داوطلب آغاز کرد و از اردیبهشت ماه سال 99 طرح تفکیک در سطح شهر آغاز شد.

رئیس اداره خدمات شهری شهرداری خمین عنوان کرد: در راستای دسترسی آسان و سریع شهروندان به چگونگی و خدمات تفکیک پسماندها و همکاری بیشتر مردم شهر، شهرداری خمین در خرداد ماه سال 1400 اپلیکیشنی با نام همیار زیست دوست در اختیار شهروندان قرار داد. شهروندان میتوانند برای دانلود این اپلیکیشن، به سایت شهرداری خمین www.khomein.ir مراجعه نمایند و ارزش پسماندها از لحاظ ریالی، مشخص کردن زمان تحویل پسماند، نوع پسماند و .... را مشخص نمایند.

باقری اظهار داشت: تعدا آموزشگران طرح تفکیک در شهر خمین 8 نفر میباشدکه 5 نفر مستقر در غرفه‌های بازیافت شهرداری و 3 نفر به صورت چهره به چهره آموزش میدهند. غرفه های ثابت در بلوار شهید بهشتی؛ روبروی کوچه خطیب، خیابان آیت الله سعیدی، خیابان شریعتی بالاتر از پارک شهید بهشتی، ابتدای شهرک نخ طلا و خیابان قیام جنب گلزار شهدا قرار دارند و یک غرفه سیار در سطح شهر مشغول جمع‌آوری زباله های خشک است. شهروندان میتوانند علاوه بر روزهای اطلاع رسانی شده در بروشورها با شماره 09185997707 جهت تحویل پسماندهای خود تماس حاصل نمایند یا درخواست خود را در اپلیکیشن ثبت نمایند.

وی اضافه کرد: شهرداری خمین جهت فرهنگسازی و فعالیت و همکاری شهروندان در بحث تفکیک از مبدأ پسماندهای عادی، اقدام به توزیع 23 هزار نسخه بروشور و 4 هزار ساک پارچه‌ای در بین شهروندان و نصب 30 بنر در سطح شهر نمود.

باقری بیان کرد: در شش ماهه اول سال 1400، 10179 نفر و 3265 خانوار در شهر خمین آموزش تفکیک از مبدأ را دیده اند.

وی با بیان اینکه جمعیت شهر خمین 74256 نفر میباشد، افزود: در سال 99 نیز 36738 نفر آموزش تفکیک پسماند از مبدأ را دیده‌اند. و به طور کلی 46917 نفر در شهر خمین تحت آموزش چهره به چهره قرار گرفته اند.

رئیس اداره خدمات شهری با اشاره به اینکه تفکیک پسماند از مبدأ کار پیچیده و سختی نیست بیان کرد: جداسازی زباله در منزل فرایند ساده‌ای است که با چند بار انجام دادن آن به یک عادت روزمره و مفید تبدیل می‌شود.

وی ادامه داد: اولین قدم تفکیک این است که زباله ها را در یک کیسه نریزیم و زباله‌های خشک و تر را در کیسه‌های جداگانه بیندازیم. زباله های تر بیشتر شامل پسماندهای غذایی میشود؛ مانند: میوه، سبزی، خورش، برنج و.... این زباله‌ها قابلیت تبدیل به کود کمپوست دارند که بسیار برای گیاهان و زمینهای کشاورزی مفید است. زباله‌های خشک عبارتند از: روزنامه، مجله، کتاب، دستمال کاغذی،جعبه شیرینی، لباس،شیشه نوشابه،پلاستیکها و ....

در پایان از مشارکت فعال همشهریانی که در طرح همیار زیست دوست در دو سال اخیر ما را یاری نمودند کمال تشکر را داریم و از همه همشهریان تقاضا داریم در این طرح با شهرداری خمین مشارکت داشته باشند.

نظرات
برای این مطلب تاکنون نظری درج نشده
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
پست الکترونیک نمایش داده نمیشود
نظر شما
 
در تصویر چه عبارتی نوشته شده

ارتباط با ما

نشانی: استان مرکزی، خمین، بلوار بهشتي -روبروي فرمانداري
کد پستی : 13168-38818
تلفن :46333433-46342954-
نمابر : 46333306
ایمیل: khomeincity@yahoo.com
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری خمین می باشد
fara portal