تاریخ خبر :1400/06/21
آموزشهای شهروندی شهرداری خمین با موضوع استفاده کمتر از پلاستیک

هر فرد در جامعه انسانی مسئول فعالیت‌هایش است و بایستی از تاثیرهای آن بر روی محیط زیست آگاه شود.

به این ترتیب می‌باید با برنامه‌ریزی‌های دقیق آموزشی و اطّلاع‌رسانی به تمام اقشار جامعه، مشارکت شهروندان در تولید حداقل پسماند و همچنین احساس مسئولیت‌پذیری آنان را نسبت به زایدات تولید شده، افزایش داد. یکی از ابزارهای اساسی در جلب مشارکت شهروندی، تغییر رفتار آنها از طریق فرهنگ‌‌سازی است و مهمترین راهکار برای ایجاد، تغییر و ارتقای فرهنگ شهروندی، آموزش‌های شهروندی است که از راه‌های مختلف در دستور کار مدیران شهری قرار میگیرد.

شهرداری خمین هم آموزشهای شهروندی در حوزه محیط زیست را مدتی است آغاز کرده و انجام میدهد. در خصوص استفاده کمتر از پلاستیک با تهیه کلیپ، پوستر، برگزاری مراسم روز بدون پلاستیک و .... سعی کرده فرهنگی در این خصوص ایجاد شود. جهت استفاده کمتر از پلاستیک توسط شهروندان شهرداری خمین در سال جاری 13 عدد بنر در سطح شهر نصب کرده و 5 کلیپ در فضای مجازی منتشر شده است.

در مورد ضررهای کیسه های پلاستیکی بیشتر بدانیم:

یک کیسه پلاستیکی از سوپر مارکت، کیسه‌ای دیگر از نانوایی یا چند کیسه از میدان میوه‌وتره‌بار جزء مصارف قطعی هر یک از ما در طول یک روز است که با اندکی آگاهی و اراده میتوان تعداد آنرا نه به صفر که به کمترین میزان رساند. استفاده از زنبیلهای پلاستیکی، حصیری و پارچه‌ای که برای بسیاری از ما یادآور گذشته و دوران کودکی است میروند تا جای خود را به کیسه‌ها و ظروف پلاستیکی بدهند. دیگر کمتر کسی برای خرید نان از پارچه و زنبیل استفاده می‌کند و افراد بیشتر تمایل به خرید نان همراه با نایلون دارند. از طرفی دیگر استفاده از ظروف یکبار مصرف در مهمانیها و سفرها، ایران را جزء ده کشور پرمصرف در زمینه ظروف یکبار مصرف قرار داده است. بی توجهی‌ها به مصرف نایلون و پلاستیک باعث شده تا روزانه 58 هزار تن زباله در شهرها و روستاهای کشور تولید شده که این میزان تولید با استانداردهای جهانی و میزان تولید زباله در کشورهای صنعتی فاصله بسیار دارد.

استفاده زیاد از ظروف پلاستیکی و گرایش مردم به مصرف این ظروف به دلیل سبک، ارزان و یکبار مصرف بودن آنها در حالی است که نگهداری مواد در این ظروف اثرات سوء بر سلامت جسم دارد. قرار گرفتن ظروف پلاستیکی در مجاورت هوای گرم یا بسیار سرد کیفیت مواد غذایی را کاهش میدهد با وجود این مردم باز هم به مصرف این ظروف تمایل دارند.

6 راه برای کاهش مصرف پلاستیک:1) وقت خرید کیف پارچه‌ای همراه داشته باشیم و به کیسه پلاستیکی نه بگوییم. 2) به جای اسباب بازی‌های پلاستیکی به بچه‌ها اسباب بازیهای چوبی هدیه بدهیم.  3) تا حد امکان در هنگام خرید از بسته‌بندی‌های شیشه‌ای به جای پلاستیکی استفاده کنیم.  4) شیشه‌های مربا یا ترشی را نگه داریم و از آن بجای ظروف پلاستیکی استفاده کنیم.  5) با خودمان قمقمه آب همراه داشته باشیم و آب معدنی کمتر بخوریم.   6) در مهمانی‌ها بجای ظروف یکبار مصرف پلاستیکی از قاشق و چنگالهای فلزی و بشقابهای غیر پلاستیکی استفاده کنیم.

نظرات
برای این مطلب تاکنون نظری درج نشده
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
پست الکترونیک نمایش داده نمیشود
نظر شما
 
در تصویر چه عبارتی نوشته شده

ارتباط با ما

نشانی: استان مرکزی، خمین، بلوار بهشتي -روبروي فرمانداري
کد پستی : 13168-38818
تلفن :46333433-46342954-
نمابر : 46333306
ایمیل: khomeincity@yahoo.com
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری خمین می باشد
fara portal