تاریخ خبر :1400/04/22
شهردار خمین: بیش از 30 درصد پسماندها در خمین بازیافت میشود

در کشور بین 19 تا 22 درصد پسماندها بازیافت میشوند و در شهرستان خمین از مجموع 50 تن پسماندی که تولید میشود بیش از 30درصد پسماند بازیافت میشود و این رقم از میانگین کشوری بالاتر است.

ابوالفضل مرتضیان؛ شهردار خمین ضمن عرض خیر مقدم و تبریک روز ازدواج  گفت: ماه جولای ماه محو پلاستیک است. در ایران 21 تیر ماه روز بدون پلاستیک نامگذاری شده است.

شهردار خمین عنوان کرد: در کشور روزانه بیش از 50 تا 52 هزار تن پسماندهای عادی تولید میشود. پسماندها به سه دسته عادی، عفونی و صنعتی تقسیم میشوند. شهرداریها مسئولیت پسماندهای عادی را بر عهده دارند.

مرتضیان اظهار داشت: در شهر خمین که بالغ بر 74 هزار نفر جمعیت دارد، روزانه به طور متوسط 50 تن پسماند عادی تولید میشود. در کشور سرانه تولید پسماند هر فرد در روز 700 گرم پسماند عادی است اما در شهر خمین برای هر فرد به صورت روزانه 670 گرم است..

وی ادامه داد: در کشور بین 19 تا 22 درصد پسماندها بازیافت میشوند و در شهرستان خمین از مجموع 50 تن پسماندی که تولید میشود بیش از 30درصد پسماند بازیافت میشود و این رقم از میانگین کشوری بالاتر است.

شهردار خمین اضافه کرد: کار بزرگی که در این دو سال در شهرداری خمین صورت گرفته است بحث تفکیک از مبدأ است که به صورت اصولی و علمی شکل گرفته و اجرا میشود.

مرتضیان بیان کرد: ماهانه حدود 2 تا 2/5 تن پسماند خشک (کاغذ، بطری، کارتن و...) در خمین جداسازی میشود.

حجت الاسلام والمسلمین حسینی پور؛ امام جمعه محترم شهرستان ضمن تبریک ماه ذی الحجه گفت: روز ازدواج ملکوتی حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه(س) را تبریک میگویم. اگر ازدواج نباشد نسل نیست و اگر نسل نباشد، فلسفه خلقت هم از بین میرود.

حسینی پور ضمن گرامیداشت روز بدون پلاستیک عنوان کرد: بهتر است مدیریت زباله را در خانه و از مبدا داشته باشید تا عواقب بعدی نداشته باشد و زباله‌ها را بدون شیرابه در سطل زباله قرار دهید.

وی ادامه داد: شهرداری سطل زباله دیگری کنار سطلهای زباله مکانیزه در خیابانها قرار دهد تا شهروندان زباله‌های تفکیک شده خود را درآن قرار دهند.

ایرج هاشمی؛ کارشناس بهداشت محیط در این مراسم گفت: همه ساله 21تیر ماه را به عنوان روز نه به پلاستیک عنوان میکنند.

هاشمی عنوان کرد: از 200 تا 500 سال طول میکشد تا پلاستیک تجزیه شود. پلاستیک در زندگی روزانه ما مصارف زیادی را دارد. همه ساله در دنیا بشکه‌های زیادی نفت میبایست مصرف شود تا پلاستیک تولید شود. پلاستیک محیط زیست را تخریب میکند.

کارشناس بهداشت محیط گفت: شهرداری خمین تهیه کمپوست را انجام میدهد. .در کارخانه بازیافت تفکیک زباله صورت میگیرد. پلاستیکها کارتنها و... جداسازی میشود. مواد غذایی هم جدا میشود و بعضا 75 درصد زباله را مواد غذایی تشکیل میدهد. مواد غذایی به کود کمپوست  یا کود عالی تبدیل میشود.کمپوست در کشاورزی مورد استفاده است.

هاشمی اضافه کرد: در ایران حدود 50 هزار تن زباله در یک روز تولید میشود که حدود 7500 تن آن پلاستیک است. در شهر خمین 2/8 تن در روز پلاستیک تولید میشود.

وی ادامه داد: 90 میلیون بشکه نفت در سال به تولید پلاستیکها اختصاص داده میشود.

هاشمی بیان کرد: پلاستیکها مضرات زیادی دارند. نان داغ را درون پلاستیک نگذاریم. بطری پلاستیکی آب را درون یخچال نگذاریم چون مواد شیمیایی پلاستیک داخل مواد غذایی میشود.

نظرات
برای این مطلب تاکنون نظری درج نشده
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
پست الکترونیک نمایش داده نمیشود
نظر شما
 
در تصویر چه عبارتی نوشته شده

ارتباط با ما

نشانی: استان مرکزی، خمین، بلوار بهشتي -روبروي فرمانداري
کد پستی : 13168-38818
تلفن :46333433-46342954-
نمابر : 46333306
ایمیل: khomeincity@yahoo.com
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری خمین می باشد
fara portal