تاریخ خبر :1400/01/24
چند و چون تعرفه عوارض سال 1400 شهرداری خمین

حمایت از مالکینی که اقدام به اخذ پروانه مینمایند، حمایت از محله‌های کم برخوردار، اعمال تخفیفات عوارض و تمرکززدایی واحدهای تجاری از جمله ویژگیهای تعرفه عوارض سال 1400 است.

عوارض عبارت است از مبلغ یا مبالغی که مستند به قوانین جاری، نوع و میزان آن به تصویب مرجع قانونی رسیده و با توجه به مقررات قانونی به صورت آگهی عمومی اعلام و قابل وصول مي‌باشد.

در این خصوص ماده 30 آيين‌نامه مالي شهرداري‌ها عنوان مي‌كند هر شهرداري داراي تعرفه‌اي خواهد بود كه در آن كليه انواع عوارض و بهاي خدمات و ساير درآمد‌ها كه به وسيله شهرداري و موسسات تابعه و وابسته به آن وصول يا تحصيل مي‌شود درج و هر نوع عوارض و بهاي خدمات جديدي كه وضع و تصويب مي‌گردد يا هر تغييري كه در نوع و ميزان نرخ آن‌ها صورت ميگيرد در تعرفه مذكور منعكس مي‌شود. شهرداري به استناد بند 26 ماده 55 قانون شهرداري‌ها هر ساله تعرفه پيشنهادي خود را براي سال بعد به شوراي اسلامي تقديم و شوراي اسلامي شهر به استناد بند 16 ماده 80 قانون شوراها و تبصره 1 ماده 50 قانون ماليات بر ارزش افزوده نسبت به بررسي و تصويب آن اقدام مي‌نمايند.

مجید حاتمی؛ رئیس اداره درآمد و سرمایه‌گذاری شهرداری خمین در خصوص ویژگیهای تعرفه سال1400 گفت: اولين ويژگي تعرفه سال 1400 حمايت از مالكيني است كه نسبت به اخذ پروانه ساخت بر مبناي اصول شهرسازي اقدام مي‌كنند و افرادي كه بدون مجوز و يا برخلاف مجوز صادره بنا احداث می‌کنند و يا تغيير كاربري مي‌دهند ، بيشترين افزايش مبلغ تعرفه رو نسبت به سال گذشته پرداخت میکنند.

حاتمی بیان کرد: دومين ويژگي تعرفه عوارضي سال 1400 حمايت از محله‌هاي كم‌برخوردار و حاشيه‌اي شهر نسبت به مركز شهر است. گاهی ملکهای با متراژ‌هاي پايين حتي با كاهش مبلغ عوارض همراه هستند. ويژگي ديگر تعرفه سال 1400، سياست‌گذاري تعرفه جهت تمركز‌زدايي واحد‌هاي تجاري و هدايت ساخت واحدهاي تجاري به سمت مناطق حاشيه شهر است.

رئیس اداره درآمد عنوان کرد: ويژگيهای بعدي اعمال رويه‌هاي تشويقي براي پرداخت به موقع عوارض و  حمايت از كليه کسبه و فعالان اقتصادي سطح شهر مي‌باشد.

وی ادامه داد: شهرداری خمین در شش ماه نخست سال تخفیفات متعددی لحاظ کرد به این علت که تخفیفات منجر به افزایش نقدینگی و نهایتاً سرعت در پیشرفت پروژه‌های عمرانی در فصلهای مناسب میشود.

حاتمی در خصوص افزایش مبلغ جرایم تخلفات ساختمانی گفت: تخلفاتی مانند تبدیل پیلوت(پارکینگ) به مسکونی و اضافه ساخت بیشتر از سطح اشغال و از این نوع تخلفات، مبلغ عوارض افزايش محسوسي داشته است كه هدف از اين افزايش هزينه تخلف، بازداندگي از وقوع تخلف توسط مالكان ساختماني است.

رئیس اداره درآمد و سرمایه‌گذاری شهرداری خمین در خصوص تمركز‌زدايي واحد‌هاي تجاري و هدايت ساخت واحدهاي تجاري به سمت مناطق حاشيه اي شهر اظهار داشت: در تعرفه عوارضي سال 1400 محدوده شهر خمين به 13 بلوك تقسيم شده است كه براي هر منطقه ضريب افزاينده و يا كاهنده (با توجه به مبلغ ارزش منطقه‌اي مصوب كميسيون تقويم املاك شهرستان موضوع تبصره 3 ماده 64 قانون ماليات مستقيم) داده شده است كه به طور ساده اگر بخواهم بيان كنم بدین گونه است: اگر كسي درخواست پروانه تجاري در مناطق حاشيه‌اي شهر داشته باشد مبلغ افزايش تعرفه نسبت به سال 99 بسيار ناچيز مي‌باشد اما برعكس اگر فردي درخواست احداث واحد تجاري در مركز شهر را داشته باشد مبلغ افزايش تعرفه نسبت به سال 99 بسيار بالاتر از حاشيه شهر مي‌باشد. اين سياست‌گذاري در ميان مدت منجر به ساخت واحدهاي تجاري و احداث فروشگاه در حاشيه شهر می‌شود كه هم منجر به كاهش بار ترافيكي مركز شهر و هم کمکی جهت رفع محرومیت مناطق حاشيه‌اي شهر ميشود.
نظرات
برای این مطلب تاکنون نظری درج نشده
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
پست الکترونیک نمایش داده نمیشود
نظر شما
 
در تصویر چه عبارتی نوشته شده

ارتباط با ما

نشانی: استان مرکزی، خمین، بلوار بهشتي -روبروي فرمانداري
کد پستی : 13168-38818
تلفن :46333433-46342954-
نمابر : 46333306
ایمیل: khomeincity@yahoo.com
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری خمین می باشد
fara portal