تاریخ خبر :1399/10/16
پرداخت عوارض شهرداری وظیفه شهروندی است

شهرداری خمین در سال جاری 17 شهروند خوش حساب در پرداخت عوارض شهرداری را شناسایی و در مراسمی با اهداء لوح سپاس و هدیه‌ای از آنها تقدیر کرد.

شهرداریها نهادهای عمومی غیردولتی هستند بدین مفهوم که درآمدهای پایدار دولتی نداشته و منابع مورد نیاز جهت هزینه در طرحهای عمران و اداره امور جاری خود را می‌بایست از شهروندان دریافت نمایند. بر همین اساس اگر ساکنان هر شهر عوارض خود را به موقع پرداخت کنند شهرداری می‌تواند خدمات‌رسانی بهتر و بیشتری داشته باشد و پیشرفت طرحهایی مانند کف‌فرش پیاده‌رو‌ها، آسفالت معابر و بهسازی و توسعه فضای سبز با سرعت بیشتر و در زمان مورد انتظار شهروندان به انجام می‌رسد و این موضوع پاسخ به افرادیست که سؤال می‌کنند چرا کوچه یا خیابان محل سکونتشان علی‌رغم نیاز پیاده‌رو و خیابان به ترمیم آسفالت و جدول در زمان کوتاهی و بدون پیگیری آنها اصلاح و نوسازی نمی‌شود و یا چرا فضای سبز آنگونه که مورد انتظار آنهاست توسعه نمی‌یابد و اینکه چرا ما پارکهای بزرگی با امکانات بروز نداریم.

پاسخ این سوال و همه سؤالات مشابه  به عدم اعتقاد عملی شهروندان یک شهر به پرداخت عوارض و بهای خدماتی که از شهرداری دریافت می‌نمایند، برمی‌گردد. و این امر موجب گردیده شهرداریها بخشی از ظرفیت و منابع مالی و انسانی خود را صرف وصول مطالباتشان از شهروندان نمایند که به دلایل متعددی توفیق چندانی هم در این زمینه ندارند.

در بعضی از شهرداریها جهت ترغیب شهروندان به پرداخت عوارض در کنار اقدامات اداری و قضایی اقدامات دیگری جهت تشویق بدهکاران به پرداخت بدهی خود به شهرداری صورت میگیرد که یکی از مصادیق تشویق، شناسایی شهروندانی است که بدون اجبار و از روی احساس وظیفه اقدام به پرداخت عوارض و بهای خدمات می‌نمایند.

بر همین اساس شهرداری خمین با بررسی سوابق پرداختی شهروندان با استفاده از نرم‌افزارهای موجود مؤدیان خوش‌حسابی را شناسایی کرد که طی 10 سال با میل و انگیزه خود نسبت به پرداخت عوارض و بهای خدمات منازل مسکونی و یا ملک تجاری خود اقدام نموده‌اند. در نهایت 17 نفر از شهروندان خوش‌حساب در مراسمی دعوت شدند و با اهداء لوح سپاس و هدیه‌ای از آنها تقدیر شد.

پس از آن نیز مقرر شد که هریک از این عزیزان اگر در محل سکونتشان مشکلی وجود دارد و رفع آن از وظایف شهرداری می‌باشد آن مشکل به سرعت رفع و یا اینکه در الویت انجام قرار گیرد.

در این گزارش، با دوتن از شهروندان وظیفه‌شناس و خوش‌حساب مصاحبه‌ای انجام شده است که در زیر به تفصیل به آن می‌پردازیم.

شهروند وظیفه شناس؛آقای عیسی رستمی پور

نام و نام خانوادگی شهروند خوش حساب: عیسی رستمی‌پور متولد 1337 ساکن شهر خمین

آقای رستمی‌پور هر ساله عوارض نوسازی، کسب‌و‌پیشه و بهای خدمات پسماند را پرداخت کرده‌اند.

وی در خصوص انگیزه خود از پرداخت عوارض شهرداری گفت: اگر شهری آباد میخواهیم باید عوارض به موقع پرداخت شود و به شهروندان توصیه میشود عوارض خود را به موقع پرداخت کنند. چرا که اگر شهروندی عوارض ندهد نمی‌بایست توقع خدمات از شهرداری داشته باشد.

وی بیان کرد: بنده چگونه می‌توانم به شهرداری مراجعه کنم و درخواستی داشته باشم در صورتی که به وظیفه خود که پرداخت عوارض شهرداری است، عمل نکنم.

شهروند وظیفه شناس: آقای قربانعلی عباسی متولد 1337 ساکن شهر خمین تحصیلات فوق دیپلم برق و کارمند بازنشسته اداره برق شهرستان خمین

آقای عباسی گفت: اینجانب در زندگی کاری و تخصصی همیشه سعی داشته‌ام بدون اجبار به وظایف خود عمل کنم و پیوسته توصیه‌ام به فرزندانم این است که قبل از اینکه دیگران شما را به اجبار وادار به انجام کار نمایند خودکار باشید و به وظایف خود عمل نمایید و توصیه‌ام به شهروندان عزیز این است که با کمک مسئولین شهر که همگی از همین آب و خاک هستند شهرمان را بسازیم و این ممکن نمی‌شود مگر اینکه ما شهروندان نیز ابتدا به خودمان بنگریم که آیا به وظیفه خود عمل نموده‌ایم که انتظار خدماتی داشته باشیم یا نه؟

 در پایان مجدداً یادآوری می شود که به جهت پیاده کردن شیوه صحیح درخواست خدمات از شهرداری با معرفی این شهروندان خوش حساب مشکلات محل سکونتشان برطرف می‌شود.
نظرات
برای این مطلب تاکنون نظری درج نشده
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
پست الکترونیک نمایش داده نمیشود
نظر شما
 
در تصویر چه عبارتی نوشته شده

ارتباط با ما

نشانی: استان مرکزی، خمین، بلوار بهشتي -روبروي فرمانداري
کد پستی : 13168-38818
تلفن :46333433-46342954-
نمابر : 46333306
ایمیل: khomeincity@yahoo.com
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری خمین می باشد
fara portal