تاریخ خبر :1399/07/23
رئیس اداره حقوقی و املاک شهرداری خمین از عملکرد شش ماهه این اداره می‌گوید

تملک املاک جهت اجرای طرحهای عمرانی شهرداری، تبدیل اسناد املاک شهرداری به صورت تک برگ و پیگیری پرونده‌هایی که در مراجع قضایی مطرح می‌شوند، از مهمترین فعالیتهای اداره حقوقی و املاک است.

احمد ابراهیمی، رئیس اداره حقوقی و املاک شهرداری خمین گفت: در شش ماهه اول سال جاری، 20 پرونده در مراجع قضایی مطرح شده است که از این تعداد 11 پرونده مختومه شده و شهرداری نسبت به 3 پرونده، اعلام رضایت کرده است.

وی ادامه داد: اعتراض افراد نسبت به آراء قطعی صادره از کمیسیون ماده 77 و ماده 100 در صلاحیت دیوان عدالت اداری میباشد. که مهلت اعتراض به آراء مذکور در دیوان عدالت اداری ظرف سه ماه از ابلاغ رأی است. در این خصوص پرونده‌هایی در دیوان عدالت اداری مطرح می‌شوند که برخی پرونده‌ها منجر به صدور رای شده‌اند. رسیدگی به اعتراض مؤدیان نسبت به عوارضها در کمیسیون ماده 77 انجام میشود و بررسی تخلفات ساختمانی در کمیسیون ماده 100 است.

رئیس اداره املاک و حقوقی شهرداری خمین اظهار نمود: محل برگزاری کمیسیون ماده 100 در شهرداری خمین است که اعضای کمیسیون شامل؛ نماینده دادگستری، نماینده شورای شهر و نماینده فرمانداری است. شهرداری در کمیسیون ماده 100 و 77 حق رأی نداشته و تصمیم‌گیری با اعضای کمیسیونها می‌باشد.

در کمیسیون ماده 100، پرونده‌های ساختمانی املاکی که بدون پرونده و مازاد بر پروانه ساختمان هستند، رسیدگی می‌شود. 

ابراهیمی به شهروندان توصیه کرد: قبل از هرگونه اقدام به ساخت‌و‌ساز، نسبت به اخذ پروانه ساختمان به شهرداری مراجعه نمایند، لذا از هرگونه ساخت‌و‌ساز غیراصولی و خلاف شهرسازی پرهیز نمایند.

وی اضافه کرد: اکثر پرونده‌های مطرح شده در مراجع قضایی و دیوان عدالت اداری پس از رعایت سلسله مراتب به اداره املاک ارجاع داده میشود.

ابراهیمی در خصوص تملکهای شهرداری افزود: بر اساس طرح تفضیلی شهر خمین، خیابان 24 متری یادگار امام (ره) حدفاصل میدان 15 خرداد تا بلوار منتظری شمالی پیش‌بینی گردیده که تملک و اجرای خیابان مذکور در سه فاز در دستور کار شهرداری قرار دارد.

وی بیان کرد: فاز اول خیابان مذکور، حدفاصل میدان 15 خرداد تا خیابان فردوسی می‌باشد که سالهای گذشته اکثر واحدهای مسکونی در خیابان مذکور تملک شدند. همچنین در شش ماهه اول سال 99، سه واحد تجاری و یک واحد مسکونی تملک و به تصرف شهرداری درآمده و یک واحد مسکونی و یک واحد تجاری تخریب و 2 واحد تجاری (ملک آقای صدوقی) نیز در حال تخریب می‌باشد. همچنین در حال تملک ملک آقای جعفری هستیم و تملک ملک آقای کرمی نیز که در بر میدان 15 خرداد واقع گردیده، در دستور کار شهرداری است.

ابراهیمی تصریح کرد: در میدان 15 خرداد به غیر از تملک‌های صورت گرفته، 2 واحد تجاری دیگر باقی مانده که تملک و تصرف آنها در دستور کار شهرداری است و  با تملک این دو واحد تجاری، ورودی خیابان 24 متری از میدان 15 خرداد کاملاً  باز می‌گردد. در این مسیر 2 واحد مسکونی و 6 مغازه در خیابان فردوسی وجود دارد که هنوز تملک نگردیده است.

رئیس اداره املاک و حقوقی شهرداری خمین عنوان کرد: فاز دوم خیابان 24 متری یادگار امام(ره) حدفاصل خیابان فردوسی تا خیابان طباطبائی شمالی می‌باشد که تملک آنها دستور کار سال جاری شهرداری نمیباشد. تعدادی از املاک واقع در خیابان طباطبایی شمالی در سالهای گذشته تملک و به تصرف شهرداری درآمده است. ولیکن امسال اعتباری برای آن قسمت در نظر گرفته نشده است.

وی ادامه داد: فاز سوم طرح، حدفاصل خیابان طباطبائی شمالی تا بلوار منتظری شمالی می‌باشد که در آنجا هم چند پلاک تملک شده است، ولیکن بازگشایی فاز اول خیابان 24 متری یادگار امام (ره) حدفاصل میدان 15 خرداد تا خیابان فردوسی امسال در الویت کاری میباشد.

ابراهیمی با اشاره به طرح خیابان ساحلی، گفت: تملک دیگری که انجام می‌شود، مربوط به خیابان 24 متری ساحلی حدفاصل خیابان امام رضا (ع) تا دروازه قرآن (دو راهی ریحان) است که اجرای این طرح در دو فاز پیش بینی شده است. فاز اول آن سال گذشته تملک و احداث شده و تملک و احداث فاز دوم آن در دستور کار سال جاری شهرداری است که تاکنون 2 واحد مسکونی تملک گردیده و 8 واحد مسکونی دیگر در مسیر خیابان و طرح باقی مانده که کارهای اداری آنها در حال انجام است و جهت مراحل قیمت‌گذاری و انجام توافق در دست اقدام می‌باشد. 

وی بیان کرد: دیوارچینی رودخانه خیابان ساحلی در حال انجام است که پس از دیوارچینی، شهرداری نسبت به زیرسازی و احداث خیابان اقدام می‌نماید. در این مسیر 10 خانه و حدود 5 هزار مترمربع زمین وجود دارد که می‌بایست توسط شهرداری تملک شوند. با اجرای این طرح بار ترافیکی خیابان شریعتی کاهش می‌یابد و تردد از خیابان ساحلی صورت می‌گیرد. بخشی از املاک که بر خیابان قرار می‌گیرند، می‌توانند از شهرداری مجوز تجاری بگیرند. ضمناً در این خیابان نباید مشاغل مزاحم دایر شود، چون باعث سلب آسایش مردم می‌گردند. مشاغل مزاحم باید به شهرک اصناف انتقال داده شوند. 

رئیس اداره املاک و حقوقی شهرداری خمین اظهار داشت: بلوار شهدای گردان امام رضا(ع) حدفاصل میدان 9 دی تا میدان شهدای کمره سال گذشته تملک و احداث گردیده و مابقی طرح از میدان شهدای کمره تا تقاطع خیابان طالقانی و بسیج می‌باشد. 5 واحد مسکونی و حدود 17 هزار مترمربع زمین در این طرح قرار دارند که تملک آنها در دستور کار شهرداری است.

ابراهیمی در خصوص تملک پارک خیابان شهید شیخی در احمدآباد، گفت: طبق طرح تفضیلی شهر خمین، 4 پلاک با کاربری فضای سبز واقع در خیابان شهید شیخی روبروی قبرستان قدیم احمدآباد (روبروی مرکز درمانی) پیش‌بینی گردیده که ملک آقای محمدرضا شمسی تملک گردیده و تملک 3 پلاک دیگر از جمله تملک زمین آقای رحمت‌اله شیخی و شرکاء به مساحت حدود 2 هزار مترمربع در دستور کار شهرداری است. ضمناً کل مساحت فضای سبز پیش بینی شده در این منطقه حدود 6 هزار مترمربع است.

ابراهیمی در خصوص برگزاری مزایده، عنوان کرد: در شش ماهه اول، 2 نوبت مزایده جهت فروش املاک شهرداری برگزار شده است که از فروش این املاک جهت تملک املاک واقع در طرح‌ها استفاده می‌گردد.  

وی در پایان گفت: یکی دیگر از فعالیت‌های واحد املاک، تبدیل اسناد املاک شهرداری به صورت تک برگ و کاداستر (حدنگار) می‌باشد که در راستای این موضوع در شش ماهه اول سال جاری، 31 فقره سند تک برگی جهت املاک شهرداری صادر شده است.
نظرات
برای این مطلب تاکنون نظری درج نشده
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
پست الکترونیک نمایش داده نمیشود
نظر شما
 
در تصویر چه عبارتی نوشته شده

ارتباط با ما

نشانی: استان مرکزی، خمین، بلوار بهشتي -روبروي فرمانداري
کد پستی : 13168-38818
تلفن :46333433-46342954-
نمابر : 46333306
ایمیل: khomeincity@yahoo.com
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری خمین می باشد
fara portal