تاریخ خبر :1399/05/15
خمین از شهرهای با سرانه فضای سبز بالا در استان مرکزی است

شهر خمین با وسعت فضای سبز 99 هکتار و با سرانه فضای سبز 8 / 13 مترمربع یکی از شهرهای با سرانه فضای سبز بالا در استان مرکزی ‌می‌باشد.

وحید قاسمی؛ معاون خدمات و ایمنی شهری شهرداری خمین گفت: فضای سبز شهر خمین به وسیله دو پیمانکار بخش شمالی و جنوبی با در نظر گرفتن حریم رودخانه مرکزی مدیریت می‌شود و جمعاً حدود 70 کارگر شبانه‌روزی در بخش فضای سبز فعالیت دارند که عملیاتی مانند آبیاری، کاشت گل، کاشت نهال و ... را انجام می‌دهند.

قاسمی بیان کرد: در سال جاری مقرر گردیده حداقل 10 هزار نهال توسط پیمانکاران در سطح شهر با اولویت نهال‌های مقاوم با شرایط آب و هوایی و اقلیمی خمین و با رشد مناسب کشت شود که از این تعداد بیش از 5 هزار اصله نهال تاکنون کشت گردیده است.  شهر خمین از نظر اقلیمی گرم و خشک با میانگین بارش 140 تا 160 میلی‌متر در سال محسوب می‌شود و بایستی کمبود میزان آب از طرق مختلف جبران گردد. در مجموع چاه‌های آب فضای سبز 12 لیتر بر ثانیه آبدهی دارند و مابقی نیاز آبی درختان و فضای سبز از طریق اجاره چاه اداره آب و فاضلاب تأمین می‌شود و سالانه حدود 400 تا 500 هزار مترمکعب نیاز آب فضای سبز است که به جزء درختان حاشیه خیابان که به وسیله تانکر بخش خصوصی آبیاری می‌شوند، بیش از 93 درصد آب فضای سبز از آب شرب جداسازی شده و منحصراً از آب چاه استفاده می‌گردد.

قاسمی اضافه کرد: فضای سبز 5 حلقه چاه دارد که از این تعداد 2 حلقه به طور کامل خشک شده و 3 حلقه مابقی آب‌دهی کمی دارند.

معاونت خدمات و ایمنی شهری شهرداری خمین اظهار کرد: در سال جاری تاکنون بیش از 150 هزار بوته گل دائمی و فصلی در سطح شهر کشت شده و با احتساب کشت گل‌های پاییزه تا پایان سال این روند کشت به 200 هزار بوته می رسد.

قاسمی تصریح نمود: با توجه به شیوع آفات و بیماریهای درختان، سم‌پاشی درختان سطح شهر در اوایل خردادماه با بیش از 150 لیتر سم با اطلاع‌رسانی قبلی انجام گردیده است.

وی در پایان گفت: شهروندان از آسیب‌رسانی به درختان به خصوص زدن میخ، نوشتن یادگاری و ... اجتناب نمایند. با توجه به اینکه هر درخت یک واحد فیزیولوژیکی زنده می‌باشد و مانند انسان تنفس و حیات دارد، خواهشمند است شهروندان در نگهداری درختان کوشا باشند. همچنین شهروندان با توجه به محدودیت امکانات و گستردگی فضای سبز و عدم امکان آبیاری درختان داخل کوچه‌ها خواهشمند است حتی المقدور نسبت به آبیاری درختان مقابل منازل خود اقدام نمایند. با توجه به کشت گل‌های جدید در سطح شهر از چیدن گل و یا کندن آن اجتناب نمایند. همچنین شهرداری خمین نمایشگاه دائمی گل در محل پارک جنگلی بوجه مستقر دارد که با هزینه مناسب شهروندان می‌توانند نسبت به تهیه گل اقدام کنند.

 

 

 
نظرات
برای این مطلب تاکنون نظری درج نشده
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
پست الکترونیک نمایش داده نمیشود
نظر شما
 
در تصویر چه عبارتی نوشته شده

ارتباط با ما

نشانی: استان مرکزی، خمین، بلوار بهشتي -روبروي فرمانداري
کد پستی : 13168-38818
تلفن :46333433-46342954-
نمابر : 46333306
ایمیل: khomeincity@yahoo.com
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری خمین می باشد
fara portal