جشنواره بومی محلی


دستورالعمل بخش رقابتی بازیهای بومی محلی آقایاندستورالعمل بخش رقابتی بازیهای بومی محلی بانوان

 

اطلاعیه

اولین جشنواره احیا بازی‌های بومی و محلی

# خمین

بخش بانوان:

تاریخ برگزاری پنج‌شنبه 98/05/31 ساعت 8 صبح لغایت 6 عصر

بخش آقایان:

 تاریخ برگزاری جمعه 98/06/1 ساعت 8 صبح لغایت 6 عصر

مکان برگزاری: پارک بانوان ، کوه بوجه

غرفه‌های نمایشگاهی: تعداد 20 غرفه- مکان ورودی پارک بانوان (ابعاد 2*3)

الویت با کسانی است که زودتر ثبت نام نمایند

همراه با جوایز ارزنده

تلفن تماس: 09906161021مراسم افتتاحیه نخستین جشنواره بازیهای بومی و محلی شهرستان خمین

این مراسم که برای اولین بار به همت شهرداری خمین به مدت  سه روز  برگزار می‌شود، شب گذشته افتتاحیه آن برگزار شد. در مراسم افتتاحیه فرماندار شهرستان، شهردار، نماینده شورای شهر، مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی، رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان، رئیس اداره صنعت، معدن، تجارت، دکتر محمد ناصری فرد؛ کاشف سنگ‌نگاره‌های کهن و مدعوینی از شهرستان‌های دیگر  حضور داشتند.

ابوالفضل مرتضیان، شهردار خمین ضمن خیر مقدم به حاضران در مراسم گفت: (( از همه عزیزانی که ما را در این جشن بزرگ همراهی کردند تشکر می‌کنیم)). ایشان هدف از برگزاری این جشنواره را معرفی بازی‌های بومی و محلی، محصولات، صنایع دستی شهرستان خمین توصیف کرد و گفت: هدف شهرداری خمین این است که سالانه چندین جشنواره در شهرستان خمین برگزار کند و محصولات، بازی‌ها و صنایع دستی خمین را در سطح ایران مطرح کند. ایران بزرگ دارای فرهنگ و تمدنی غنی و کهن است، این تمدن بزرگ قطعا و یقیناً  در خمین هم نهفته است. اما این فرهنگ و سنت قدیمی در دنیای امروز به فراموشی سپرده می‌شود. اگر بتوانیم این بازی‌ها و سنت‌ها را احیاء کنیم و آن‌ها را درست به فرزندان خود منتقل کنیم؛ فرهنگ جمعی بودن، باهم بودن، محبت را که در این بازی‌ها پنهان است به نسل جدید هم منتقل کرده‌ایم.

احمد طهرانی فرماندار خمین گفت: (( برگزاری این مراسم‌ها را در احیای سنت‌های پیشین و تاریخی غنیمت می‌دانیم)). احیای بازی‌های بومی و محلی در گذشته نه چندان دور وجود داشته است؛ اما در سال‌های اخیر کمتر مورد توجه قرار گرفته است. این بازی‌ها در کنار زندگی صنعتی و شهرنشینی می‌تواند مفید باشد. ایشان افزود: (( ما آمادگی برگزاری این جشنواره‌ها را با حجم بیشتر و کیفیت بهتر در سطح استانی داریم. اگر این بازی‌ها احیا شود تاریخ و گذشته خود را به یاد می‌آوریم و فضایی شاد و مفرح هم برای همشهریان عزیز ایجاد می‌شود)).

دکتر محمد ناصری فرد؛ کاشف سنگ‌نگاره‌های کهن بیان کرد: زمانی که انسان هنوز خطی برای نوشتن نداشت و زبان خاصی برای سخن گفتن نداشت به وسیله نمادها با هم صحبت می‌کردند و پیامهای خود را منتقل می‌کردند. ایشان گفت: (( بررسی‌هایی که ما در سنگ‌نگاره‌های کل ایران داشته‌ایم؛ خمین و کوه‌های خمین بیشترین سنگ‌نگاره‌های ایران را داراست. تعداد آن‌ها بیش از 21 هزار است که قدمت بعضی از آن‌ها به چهل هزار و هشتصد سال پیش می‌رسد)).

 اختتامیه نخستین جشنواره احیاء بازی‌های بومی و محلی در شهرستان خمین

اختتامیه جشنواره با میزبانی شهرداری خمین و  با حضور شهردار، بخشدار مرکزی، نماینده شهرستان خمین، رئیس و نائب رئیس شورا  و جمع زیادی از مردم برگزار شد. اجرای موسیقی محلی لری و کردی توسط هموطنان کرد و لر، سخنرانی رئیس محترم شورای اسلامی؛ علی بیات، اهدای جوایز به سرپرست تیم‌های شرکت کننده در بازی‌های بومی و محلی، اعلام اسامی برندگان بازی‌ها و اهدای جوایز و .... از برنامه‌های مراسم اختتامیه بود

برندگان بخش آقایان: رتبه اول تیم دهنو رتبه دوم تیم روستای خان آباد- رتبه سوم تیم ذوالفقار- رتبه چهارم تیم اخلاق پایگاه گلزار شهدا

برندگان بخش خانم‌ها: رتبه اول تیم چهارطاق- رتبه دوم تیم دهنو- رتبه سوم تیم فرنق 1- رتبه چهارم تیم اخلاق جوادیه

 


ارتباط با ما

نشانی: استان مرکزی، خمین، بلوار بهشتي -روبروي فرمانداري
کد پستی : 13168-38818
تلفن :46333433-46332954-
نمابر : 46333306
ایمیل: khomeincity@yahoo.com
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری خمین می باشد
fara portal