تاریخ خبر :1399/03/26
نقاشی دیواری‌ها حیاتبخش خیابانهای خمین

با شروع پروژه نقاشی دیواری در شهر تا کنون سه هزار متر نقاشی دیواری انجام شده است.

  دیوارنگاری در ایران مانند بسیار از کشورهای دنیا شامل سبک‌ها و شیوه‌های مختلفی است. برخی از آن‌ها شعارهایی است که توسط سازمان‌های دولتی کشیده شده ‌است و شرایطی مانند وقوع جنگ عموماً شامل مسائل ملی، پیام‌های اعتقادی یا سیاسی و نظامی است. کارشناسان معتقدند در شهرهای بزرگ و زندگی شهری دیوارنگاری می‌تواند در حال و احوال مردمان شهر اثرگذاری مثبت داشته باشد البته اگر درست از این هنر در دیواره‌های شهر استفاده شود.

خمین محتاج  نقاشی دیواری

نواقص خمین در مدت زمان کوتاه از طریق بنیادهای ساختاری اصلاح نمی‌شود به همین منظور شهر محتاج نقاشی دیواری بود .دیوارنگاری و نقاشی‌های شهری فرصتی مناسب برای جوانان هنرمند خلاق، خصوصاً زنان خوش ذوق خمینی بود که هیچ بستری برای عرضه هنر خود نداشتند ولیکن در دو سال اخیر و با رویکرد ستودنی مهندس مرتضیان؛ شهردار خمین و توجه ویژه ایشان به مبلمان و زییاسازی شهری، فضا و بستر کاری ابتدا برای دانشجویان علمی کاربردی خمین بوجود آمد و با اطمینان به این جوانان، فضای شهر با پاشیدن رنگ دگرگون شد.

میثم هاشمی؛ مسئول واحد زیباسازی شهرداری خمین گفت: ابتدا نقاشی دیواری با رنگ‌آمیزی و نقاشی بر روی سطل‌های زباله شروع شد و بعد از استقبال چشمگیر همشهریان، هنر این عزیزان بر روی دیوارهای نازیبای شهر، زیبایی خاصی ایجاد نمود. فرصت دادن به جوانان موفق از سوی واحد زیباسازی شهرداری، یک شانس برای آن‌ها تلقی شد تا به مراحل بالاتر دست پیدا کنند و اکنون هنر این عزیزان مورد توجه شهرها و شهرداری‌های اطراف قرار گرفته و در شهرهای همجوار هم، هنرمندان خمینی هنرنمایی می‌کنند.

در دو سال اخیر هنر نقاشی در شهر بسیار پرطرفدار شده، و هنرمندان این رشته در فضای حقیقی و رسانه‌های مجازی به خوبی دیده شده‌اند.

خمین بهم ریخته با پاشیدن رنگ در شهر زیبا می شود

یک نقاشی می‌تواند در ذهن آدم‌ها تأثیرگذار باشد و روان او را بهم بریزد یا انرژی مثبت به ذهن فرد القاء کند.

شهرخمین دچار معضل کمبود رنگ است . همه چیز در این شهر گرد گرفته به رنگ خاکستری و قهوه‌ای تیره درآمده و رنگ‌هایی که وجود داشت رنگ‌های شادی نبودند. یکی از تاثیرات بکارگیری رنگ‌های شاد در شهر این است که تفریحات ساکنانش را ارزان قیمت می‌کند. زمانی که از منزل بیرون می‌آیید لازم نیست پولی خرج کنید تا به شما خوش بگذرد همین که بیرون از منزل قرار می‌گیرید و مغازه‌ها، فروشگاه‌ها، نقاشی‌ها و کافه‌ها خوش رنگ و تمیز را  می‌بینید به شما خوش خواهد گذشت. این اصلی است که در زیباسازی خیلی از کشورهای دنیا به آن توجه می‌شود .

لباس پوشیدن مردم بسیار در رنگ‌ها موثر است؛ اکثر  لباس‌های شهروندان سیاه یا خاکستری است. اگر دقت کرده باشید بسیاری از  ایرانیان در انتخاب رنگ خودرو، تنها به دو رنگ مشکی و سفید بسنده می‌کنند. برخی از موضوعاتی که به زیباسازی مربوط است به خود مردم هم برمی‌گردد. رنگ در استرس، خشم، اضطراب و آرامش مردم بسیار تأثیرگذار است.

هاشمی کارشناس زیباسازی بیان کرد: اغلب از بنده انتقاد می‌کنند که چرا فقط رنگهای شاد در نقاشی دیواری استفاده می‌کنید. در رنگ‌آمیزی شهری باید به روحیه افراد شهر باید توجه داشت. در شهری با مردمان غمگین یا افسرده نباید از رنگ‌های شاد دور شد و از طرح‌هایی استفاده کرد که افراد را یاد اتفاقات غمگین می‌اندازد برای شهر خمین شاد بودن نقاشی‌ها مهم است؛ یک اثر نقاشی مذهبی و ملی می‌تواند مدرن هم باشد و لازم نیست که یک نقاشی کلیشه‌ای و تکراری مدام روی دیوارها کشیده شود.

کارشناس زیباسازی شهرداری تصریح کرد: اگرچه بارها به نقاشی دیواری حمله‌های زیادی شد و مورد انتقاد قرار گرفت که چرا شهرداری به جای کارهای عمرانی، نقاشی در شهر انجام می‌دهد، اما سرپا و پایدار ماند چرا که همه به این نتیجه رسیده‌ایم که  نقاشی ارزان‌ترین شیوه زیباسازی و تاثیرگذارترین هنرشهریست و در مقاطع زمانی که بدلایلی پروژه‌های زیباسازی متوقف می‌شود خود شهروندان از ما مطالبه می‌کنند که چرا کار در شهر متوقف شده است. در این مدت سه هزار متر نقاشی دیواری و حذف دیوارهای نازیبا انجام شده است.

هاشمی اظهار داشت: در طی دوسال اخیر نشست‌های متعددی با هنرمندان شهرستان برگزار شده و به نوعی شهرداری، جور بعضی از ادارات متولی و حامی هنر را در شهرستان کشیده است . اطمینان پیشکسوتان هنری شهرستان به شهرداری جلب شده و کمک‌های ‌شایان و تاثیرگذاری برای زیباسازی و کمک به جوانان مستعد شهرشده است. مجموعه شهرداری از همه فارغ التحصیلان، هنرمندان و اساتید پیشکسوت هنر در شهرستان میخواهد کماکان به عنوان دوست در کنار شهرداری باشند، تا شهری زیباتر و با نشاط‌تر داشته باشیم.

کارشناس زیباسازی شهرداری خمین از مسئولان خواست: بعنوان یک معلم از مسئولان بلند پایه شهری از جمله فرماندار هنردوست شهرستان میخواهم فکری برای از سرگیری فعالیت تنها مرکز آموزشی شهرستان، دانشگاه علمی کاربردی خمین نماید تا جوانان هنرمند مستعدتری معرفی شود.

هاشمی در مورد برنامه‌های سال جاری این واحد گفت: تاکید امسال ما بر روی رنگ‌آمیزی در پارکهاست. پارک‌ها؛ محلی برای توقف هستند و در پارک‌ها کمبود رنگ بشدت احساس می‌شود. ضمن اینکه پارک یک فضای سبز است و با این طراحی‌ها شکل یک گالری در فضای باز را به خود می‌گیرد و بسیار در روحیه رهگذران پارک‌ اثرگذار است.

وی در ادامه گفت: تا کنون 90% پارکهای سطح شهر رنگ‌آمیزی شده‌اند و 6هزارمتر رنگ‌آمیزی معابر و میادین شهری انجام شده است.

 

 
نظرات
برای این مطلب تاکنون نظری درج نشده
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
پست الکترونیک نمایش داده نمیشود
نظر شما
 
در تصویر چه عبارتی نوشته شده

ارتباط با ما

نشانی: استان مرکزی، خمین، بلوار بهشتي -روبروي فرمانداري
کد پستی : 13168-38818
تلفن :46333433-46332954-
نمابر : 46333306
ایمیل: khomeincity@yahoo.com
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری خمین می باشد
fara portal